Nierzadko przygotowując proces produkcji, który sam w sobie jest zjawiskiem wielce złożonym pod względem technologicznym i logistycznym, przedsiębiorca musi uwzględnić wiele różnorakich elementów, poza główną linią montażową. Pamiętajmy, że wiele z tych kwestii „dodatkowych”, uzupełniających, na których nierzadko główny technolog, a tym bardziej menadżerowie zarządzający oszczędzają i nie zwracają tak bacznej uwagi, jest regulowanych przepisami krajowymi i unijnymi.

Oświetlenie led hali produkcyjnej – normy prawne

Ścisłe rozwiązania prawne znajdziemy w przypadku, tak oczywistej by się wydawało kwestii, jak oświetlenie hali produkcyjnejhttps://renovis.pl/oswietlenie-hali-led/. Normy w tym zakresie określają, a niejako także wymuszają na podmiocie gospodarczym, spełnienie określonych wymagań w zakresie m.in.:
• Wyboru optymalnych poziomów natężenia naświetlenia powierzchni roboczej oraz jej bezpośredniego otoczenia,
• Określenia barwy światła oraz doboru tzw. „współczynnika oddawania barw”,
• Zapewnienia optymalnego rozłożenia tzw. „luminacji”, czyli równomiernego rozłożenia światła w polu widzenia pracownika i znowuż, w bezpośrednim otoczeniu działania jego czynności roboczych,
• Zminimalizowania niebezpiecznych dla pracownika, jak i efektywności procesu produkcyjnego, efektów tzw. „olśnienia” (czyli odbić światła od np. linii montażowej lub elementów hali produkcyjnej).

Nie zagłębiając się zbyt szczegółowo w temat, spełnienia wszystkich tych wymagań żąda od nas norma PN-EN 12464-1. I pamiętajmy, że dobrze zaprojektowane i wykonane oświetlenie hali produkcyjnej, jak również odpowiednio zainstalowane, to niezbędne minimum, którego musimy żądać od solidnego dostawcy i wykonawcy z branży oświetlenia przemysłowego. Do takich niewątpliwie należy firma Renovis.

Dlaczego oświetlenie led hal produkcyjnych jest najbardziej efektywne?

Nie zagłębiając się w szczegóły parametryzacji tego rodzaju źródła oświetlenia, podkreślmy tylko, iż oświetlenie led hal produkcyjnych jest obecnie najbardziej energooszczędnym i najtańszym oświetleniem dostępnym na rynku. Kolejne prace badawcze przedsięwzięte od lat dwutysięcznych w laboratoriach producentów źródła LED pozwoliły na przekroczenie bariery 60 lm/W, by dzisiejsze lampy i reflektory modułowe powszechnie dostępne dla przygotowującego produkcję w swym przedsiębiorstwie lub budującego obiekt sportowy, oscylowały w zakresie wartości 100-140 lm/W. Oczywiście firma Renovis dysponuje w swej ofercie modułami oświetleniowymi LED dużo mocniejszymi, jak na przykład naświetlacze z serii LIBRA CRAFT, które z racji wysokiej mocy (nawet 160 lm/W) dedykowane są do oświetlenia otwartych boisk sportowych lub zwiększenia ekspozycji zabytkowych obiektów architektonicznych i pomników.

Renovis jest to marka, która na rynku krajowym ma już spore doświadczenie w wykonaniu systemów oświetlenia obiektów w tak różnych by się wydawało branżach gospodarki i dziedzinach życia społecznego jak: oświetlenie ciągów komunikacyjnych i przestrzeni biurowych w nowoczesnych biurowcach, oświetlenie obiektów sportowych, handlowych oraz parkingów zabudowanych i odkrytych, oraz – interesujące nas tutaj – oświetlenie ze specjalnym przeznaczeniem dla przemysłu. Mówiąc o specjalnym przeznaczeniu dla branży produkcyjnej, mamy tu na myśli spełnienie przez firmę Renovis wymagań wyżej już zarysowanej normy już na etapie projektowania, potem doboru odpowiednich komponentów systemu oświetleniowego, a wreszcie – realizacji.

Renovis w zakresie oświetlenia przemysłowego prześledziła wszelkie kolejne etapy w rozwoju technologicznym tej branży. Przeszła więc drogę od oświetlenia ze źródłem sodowym, a potem metahalogenowym (które to jakkolwiek jeszcze w latach 90`tych XX wieku wydawały się rozwiązaniem wysoce wydajnym, to potem zostały wyparte przez źródła bardziej efektywne), by wreszcie zaproponować Państwu oświetlenie hali wielkopowierzchniowej w systemie LED.

Jakie oprawy wybrać?

Niemniej jednak oprawy przemysłowe z serii Lynx: A, B, C, D i O świetnie sprawdzą się w doświetleniu każdej hali montażowej. Oprawy oświetleniowe w każdej z tych serii posiadają zintegrowany odbłyśnik, a także wydajny system chłodzenia oparty na miedzianym radiatorze, dzięki czemu znakomicie sprawdzą się w halach produkcyjnych branż, których wytwórczość charakteryzuje się dużą uboczną nadprodukcją energii cieplnej. Posiadają także obudowę o klasie szczelności IP65, co oznacza długą i bezawaryjną pracę w środowisku roboczym o sporym zapyleniu i wilgotności, na przykład w hali produkcyjnej, w której docinane są komponenty z płyt wiórowo-pilśniowych do produkcji modułów meblowych lub też w halach, w których ma miejsce obróbka skrawaniem na materiale metalowym lub drewnianym.