Obecnie czas na realizację operacji zaćmy to około 3 lat. Jest to oczywiście wariant optymistyczny i związany z wieloma innymi czynnikami. Warto mieć na uwadze kwestie związane między innymi z tym, że bardzo ciężko może być odnaleźć podmiot, który zrealizuje dość szybko i sprawnie dla nas zabieg operacji zaćmy. Dlatego też starajmy się poszukiwać specjalnych podmiotów, które są w stanie szybko i sprawnie zrealizować potrzebne nam operacje okulistyczne. Schorzenia takie jak zaćma znacząco utrudniają życie i są konieczne do szybkiego i sprawnego leczenia.

Dlaczego na NFZ tyle się czeka?

Wynika to z niedofinansowania zabiegów okulistycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Operacje zaćmy są realizowane w ograniczonym zakresie w ramach kontraktów z NFZ. Problemem zasadniczym jest jednak to, że bardzo często te kontrakty ulegają wyczerpaniu bardzo szybko i oddziały okulistyczne nie mogą realizować planowych operacji wymiany soczewki – oczywiście poza sytuacjami, w których konieczna jest wymiana soczewki przy innych okolicznościach. Niemniej jednak nie każdego stać, aby samodzielnie zdecydować się na operacje takich dolegliwości, jak zaćma gdzie operować. Leczenie zaćmy jest obecnie bardzo proste, szybkie i sprawny okulista jest w stanie zrealizować zabieg niesłychanie sprawnie i szybko. Warto to mieć na uwadze i wybrać pewne nowoczesne rozwiązania w zakresie terapii zaćmy. Niestety, ale możliwości nie idą w parze z finansowaniem o czym się może przekonać wiele osób. Koszt takiej operacji w prywatnych gabinetach wynosi około trzech – czterech tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt hospitalizacji oraz innych usług medycznych związanych bezpośrednio z wykonywanym zabiegiem.

Jak wygląda operacja zaćmy?

Klasyczna operacja zaćmy jest obecnie wykonywana w technice tak zwanej fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Oznacza to mniej więcej tyle, że zabiegi tego rodzaju realizowane są za pośrednictwem specjalistycznych narzędzi – stara soczewka jest niszczona za pomocą ultradźwięków, a następnie przeprowadza się staranną implantację nowej soczewki, która jest w pełni funkcjonalna. Warto się z tym zapoznać i wybrać pewne konkretne technologie w zakresie skutecznych metod operacji zaćmy. Leczenie tego rodzaju schorzeń naprawdę nie jest trudne i jest powszechnie stosowane na całym świecie. Usunięcie starej soczewki jest w pełni bezpieczne i nie generuje już powikłań, jakie były znane z przeszłości, które znacząco ograniczały możliwości skutecznej i bezpiecznej terapii schorzeń gałki ocznej. Warto mieć to na uwadze i zaimplementować pewne konkretne rozwiązania.

Gdzie można operować jeszcze zaćmę?

W przypadku schorzeń, takich konkretnie jak zaćma gdzie operować zależy bezpośrednio od możliwości uzyskania refundacji. NFZ ma obowiązek w przypadku nagłego leczenia za granicą zrefundować koszty realizowanego zabiegu. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie tego rodzaju operacji za granicą. W Czechach koszt takiego zabiegu to około 3 tysięcy złotych, a czas oczekiwania wynosi około miesiąca do trzech. NFZ refunduje większość zabiegu – konieczne jest jedynie dopłacenie około 300-500 złotych. Jest to więc korzystna opcja – znacznie lepsza od długotrwałego oczekiwania na wszczepienie nowej soczewki. Warto się tym zainteresować i wybrać takowe rozwiązania, które pozwalają na naprawdę skuteczne i bardzo szybkie leczenie okulistyczne. Jest to niezwykle potrzebne i warto jest dokładnie sprawdzić, jakiego rodzaju procedury są realizowane w Czechach i które z nich mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto wiedzieć, jak leczona może być zaćma Gdzie operować najlepiej i najtaniej?

Ewentualne problemy z refundacją

Niektóre oddziały NFZ zaczęły walczyć z refundowaniem zabiegów w Czechach i podważają zasadność realizacji niektórych procedur. Niemniej jednak prawo w znacznym stopniu obliguje płatnika do zwrotów kosztów leczenia osoby ubezpieczonej. Przy optymalnym przygotowaniu dokumentacji możliwe jest poradzenie sobie z wieloma ograniczeniami formalnymi i uzyskanie potrzebnej nam wszystkim refundacji świadczeń medycznych.