Bardzo często osoby potrzebujące udają się do okulisty w sytuacjach, gdy pojawiają się problemy z jakością widzenia lub też występują dolegliwości związane z aparatem wzroku. Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych z wizytami okulistycznymi jest rzecz jasna krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Niemniej jednak są to tylko niektóre jednostki okulistyczne, które same w sobie nie stanowią żadnej choroby, a są jedynie zaburzeniami.

Jakie są najczęstsze problemy okulistyczne?

Do najczęstszych dolegliwości okulistycznych w ogólnej populacji trzeba zaliczyć:
• Zaćmę,
• Jaskrę,
• Zapalenia spojówek,
• Zapalenia rogówki,
• Zespół suchego oka,
• Gradówkę,
• Jęczmień.
Są to tylko niektóre ze schorzeń, którymi zajmuje się współczesna okulistyka Gliwice. Obecnie nowoczesne techniki okulistyczne pozwalają na bardzo zaawansowane leczenie zabiegowe wielu dolegliwości – przede wszystkim wad refrakcji. Bardzo częste jest wykorzystanie obecnie tzw. chirurgii refrakcyjnej, znanej też pod nazwą laserowej korekcji wzroku. W przypadku innych wad możliwe jest na przykład wszczepienie sztucznej soczewki, która będzie korygowała określoną wadę wzroku. Widzimy więc, że możliwości terapeutycznych we współczesnej okulistyce jest bardzo wiele i że warto skorzystać z tego rodzaju rozwiązań z wielkim zaangażowaniem.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Najpierw trzeba wspomnieć o tym, iż do okulisty można się dostać zarówno w ramach NFZ jak i prywatnie. Wizyta u okulisty związana jest przede wszystkim z zebraniem wywiadu, pomiarem ostrości wzroku oraz oceną gałki ocznej za pomocą lampy szczelinowej, tonometrów oraz innych urządzeń – między innymi keratometrii lub refraktometru. Widzimy więc, że możliwości jest całkiem sporo, a współczesna okulistyka Gliwice dysponuje naprawdę rozlicznymi narzędziami, z których można praktycznie bez ograniczeń korzystać. Warto się tym zainteresować i wybrać pewne konkretne technologie, które nam wszystkim służą i są nam aktualnie potrzebne.

Czy trzeba się bać wizyty u okulisty?

Wiele osób się zastanawia nad tym, czy trzeba się obawiać wizyty u okulisty. Niektórym z tych osób towarzyszy irracjonalny lęk związany z zabiegami manualnymi w obrębie oka. Absolutnie nie ma się czego obawiać i dobrze jest zdecydować się na konkretne rozwiązania, które są proponowane przez współczesnych okulistów. Nowoczesna okulistyka oferuje wiele przydatnych technologii, które na pewno warto wykorzystać i możliwości poprawy jakości widzenia. Nowoczesne zabiegi okulistyczne są niebolesne, przebiegają bardzo szybko i dają poprawę praktycznie od razu po wykonaniu zabiegu.

Kiedy jeszcze pójść do okulisty?

Klasyczna okulistyka Gliwice zajmuje się również leczeniem schorzeń związanych z urazami gałki ocznej oraz aparatu ocznego. Pamiętajmy, że w razie poważniejszego urazu gałki ocznej, opiłków metalu lub na przykład wystąpienia kontaktu z substancjami żrącymi, należy bezwzględnie szybko odwiedzić okulistę w celu uzyskania kierunkowego leczenia i zabezpieczenia gałki ocznej przed trwałym uszkodzeniem.