Niektóre trendy w wystroju wnętrz utrzymują się kilka sezonów, inne to chwilowa moda. Tak czy inaczej podczas urządzania mieszkania czy domu, warto spędzić trochę czasu na przejrzeniu poszczególnych rozwiązań aranżacyjnych, dzięki temu czasami można trafić na naprawdę ciekawe propozycje.

Płytki ceramiczne cieszą się bardzo dużą popularnością i są w polskich domach standardem. Stosujemy je zarówno na ściany, jak i na podłogi. Wybór płytek jest bardzo duży, choć ze wzorami nie warto przesadzać, szczególnie, jak pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów. Warto stawiać na stonowane kolory oraz jednolite faktury, w ten sposób przestrzeń będzie wydawała się optycznie większa. Ciekawym rozwiązaniem są płytki lastryko, które jeszcze do niedawna były niedoceniane, za to dziś stanowią jeden z wiodących trendów.

Czym jest lastryko?

Z pewnością większość z nas kojarzy szare płytki na schodach w blokach mieszkalnych czy budynkach użyteczności publicznej, to właśnie jest materiał lastryko. To połączenie cementu oraz rozdrobionych kamieni albo żużla, barwników i wody, bardzo często lastryko jest nazywane sztucznym kamieniem. To materiał bardzo elegancki, który obecnie przeżywa swoje drugie życie i bardzo chętnie jest wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Takie płytki odznaczają się dużą wytrzymałością, trwałością na urazy mechaniczne, odpornością na ścieranie, poza tym można łatwo utrzymać je w czystości. Kiedyś płytki lastryko były dostępne wyłącznie w jednym kolorze, obecnie producenci ciągle poszerzają ofertę, tworząc ciekawe, niepowtarzalne połączenia strukturalne i kolorystyczne.

Na podłogę, ale nie tylko?

Chociaż płytki lastryko kojarzą się głównie z podłogą, tak naprawdę można je ułożyć również na ścianach, wystarczy kupić odpowiedni model materiału. One doskonale wyglądają w łazienkach, ale można bez przeszkód zastosować je również w kuchni czy przedpokoju. Dobrze współgrają z nowoczesnymi, minimalistycznymi czy industrialnymi wnętrzami. Obecnie w sklepach można znaleźć płytki w standardowych kolorach szarości, ale nie tylko. Na rynku dostępne są też bardziej odważne pod względem kolorystycznym płytki lastryko, także można wykorzystać je nawet w bardziej ciekawych, zwariowanych aranżacjach. Płytki mogą być barwione praktycznie na dowolne kolory, dlatego pojawia się coraz więcej odważnych propozycji, które bardzo chętnie są wykorzystywane przez architektów wnętrz.

Z lastryko bardzo często wykonuje się także zewnętrze i wewnętrzne parapety. To materiał dużo tańszy od kamienia, poza tym jest dostępny w wielu kolorach, więc bez większych problemów można dopasować go do swoich potrzeb oraz upodobań. Pojawia się na posadzkach, ale nie tylko, obecnie coraz częściej płytki z lastryko można spotkać również na ścianach w łazienkach, kuchniach, a nawet przedpokojach. Bardzo łatwo można dopasować je do wnętrza, materiał prezentuje się efektownie, bardzo elegancko, jednocześnie ma przystępną cenę i jest trwały, także można mieć pewność, że posłuży nam na wiele lat.

Czy warto inwestować w takie płytki?

Bez wątpienia warto zainteresować się tego typu materiałem, to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych płytek ceramicznych dzielonych fugami. W tym wypadku uzyskujemy jedną gładką powierzchnię, co wpływa na to, że przestrzeń optycznie wydaje się większa. Lastryko wygląda drogo, ale tak naprawdę jest to materiał w bardzo przystępnej cenie. Doskonale sprawdzi się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i tych bardziej tradycyjnych. Tego typu płytki można dopasować praktycznie do każdego pomieszczenia i to bez względu na wystrój.

Ze względu na to, że lastryko to połączenie różnych materiałów, warto aby wnętrze, w którym płytki będą zastosowane było stonowane. Dzięki temu osiągniemy bardzo ciekawy efekt aranżacyjny. Pamiętajmy, że zbyt duże nagromadzenie wzorów i faktur może sprawiać, że pomieszczenie będzie przeładowane i nie będzie prezentować się tak efektownie, jakbyśmy tego chcieli. Jeżeli nie do końca wierzymy swojemu wyczuciu estetycznemu czy po prostu nie mamy czasu na dobór płytek, warto takie prace oddać w ręce architekta wnętrz, który zaproponuje nam ciekawe rozwiązania i zadba o to, aby wszystkie elementy w poszczególnych pomieszczeniach do siebie pasowały. Wybór płytek wcale nie jest takim prostym zadaniem, jak może się wydawać, muszą pasować nie tylko do mebli, ale również do innych elementów znajdujących się we wnętrzu. Usługi architekta wnętrz wcale nie jest takie drogie, jak może się wydawać. Warto się na nie zdecydować, szczególnie jak mieszkanie jest małe i każdy metr jest na wagę złota. W tym wypadku można mieć pewność, że przestrzeń będzie maksymalnie funkcjonalna, ale równocześnie będzie wyglądać stylowo i elegancko.

Bardzo trudnym pomieszczeniem do urządzania szczególnie jest łazienka, dlatego warto bardzo dobrze zastanowić się nad doborem wzoru płytek lastryko, aby efekt końcowy nas zadowalał i na pewno wszystkie elementy do siebie pasowały. Bardzo łatwo popełnić błąd, a płytek przecież nie zmieniamy co roku.