Powszechność inteligentnych budynków jest na razie przyszłością. Coraz częściej jednak możemy je spotkać. Inteligentne domy i hotele zaczynają podbijać również Polskę. Jak działa inteligentny hotel? Sprawdź odpowiedź w naszym tekście.

Inteligentny hotel

Inteligentny hotel to taki, który posiada system zarządzania budynkiem BMS (Building Management System). Za jego pomocą można sterować całością budynku i większością urządzeń w nim zamontowanych. Pokoje hotelowe wyposażone są w specjalne panele, za pomocą których można sterować oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją. Każdy z tych parametrów możemy dowolnie według potrzeb ustawić, tworząc unikalną atmosferę. Inteligentne systemy są również zintegrowane z systemem rezerwacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu pokój może ustawić optymalne parametry temperatury dokładnie przed przyjazdem gościa.

Bardzo przyjaznym systemem jest również automatyczny system rolet. Można je ustawić na konkretną godzinę, jednak można również ustawić je tak, żeby otwierały się powoli wraz z pierwszymi promieniami słońca. Takie ustawienie sprzyja naturalnemu wybudzaniu, które dla naszego organizmu jest najzdrowsze. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wstawać wypoczęci każdego dnia, ponieważ ten sposób budzenia jest dla człowieka najbardziej naturalny.

Inteligentne hotele oferują również prosty dostęp do pokoi i innej infrastruktury, znajdującej się na terenie hotelu. Otwieranie poszczególnych stref lub możliwość dostępu do urządzeń można aktywować za pomocą czytnika linii papilarnych lub identyfikatora. Dostępu do niektórych stref mogą bronić również specjalne bramki.

Inteligentny hotel to również większe bezpieczeństwo. Systemy zamontowane w budynku reagują na wszelkie odstępstwa od normy. System potrafi wygenerować optymalną taktykę ewakuacji oraz powiadomić odpowiednie służby.

Ułatwienia nie tylko dla gości

Architektura, z której mogą korzystać hotelowi goście jest jednak tylko wierzchołkiem góry. Jeszcze większe ułatwienia inteligentny hotel oferuje obsłudze hotelu. Dzięki systemowi nie trzeba się już martwić o włączenie zraszaczy czy klimatyzacji na czas.

Wszelkie urządzenia na przykład głośniki czy ogrzewanie mogą być sterowane z jednego miejsca. Zapobiega to nadmiernemu zużyciu energii oraz daje nam swobodę manipulacji komunikatami głosowymi czy muzyka. System oferuje również analizę wydatków energetycznych budynku. W przypadku zużycia zbyt dużej ilości zasobów inteligentny system może zmienić ustawienia w całym budynku na bardziej optymalne. To wszystko sprawia, że obsługa ma więcej czasu na odpowiednie zajęcie się gośćmi.

Systemy inteligentnych budynków mają za zadanie optymalizacje zużycia zasobów naturalnych oraz wszystkich działań podejmowanych na terenie budynku. Systemy projektowane są z uwzględnieniem nowych badań dotyczących zarówno materiałów, które zapewniają odpowiednią izolację, jak i badań nad ludzkim organizmem. Inteligentne budynki są bardzo ekologiczne. Ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, potrafią zoptymalizować te części życia, którymi nie chcemy się zajmować sami. Dzięki takim rozwiązaniom możemy cieszyć się życiem w jego naturalnym rytmie.