Zaćma – zwana również kataraktą, jest dość powszechną dolegliwością. To postępujące mętnienie soczewki oka, które w większości przypadków spowodowane jest starzeniem się organizmu. Rzadziej jest to wada wrodzona. Efektem zaćmy jest znaczne pogorszenie widzenia.

Dzięki rozwiązaniom medycyny współczesnej, możliwe jest przywrócenie narządu wzroku do pełnej sprawności i to nawet bez konieczności noszenia okularów. Z tego względu, że nie istnieją metody farmakologiczne do leczenia zaćmy, zabieg jest jedynym możliwym sposobem odzyskania wzroku. O tym, jak wygląda zabieg, możesz przeczytać w naszym artykule lub pod linkiem: http://alfavision-zacma.pl/zabieg/.

Jak powstaje zaćma?

Katarakta powstaje w wyniku utraty elastyczności soczewki w oku. Z powodu grubiejących włókien soczewka ta zaczyna stawać się coraz grubsza i przez to traci przejrzystość. W efekcie pojawiają się na niej charakterystyczne plamki, które utrudniają widzenie. Choroba jest tym bardziej zaawansowana, im więcej tych plamek pojawia się na oku.

Ściąganie zaćmy z oka – jak wygląda zabieg?

Zabieg, jakim jest ściąganie zaćmy z oka, polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu sztucznej. Może być wykonany w każdym stadium choroby, bez względu na stopień zmętnienia. Zabieg ten jest bardzo skuteczny, prosty w przebiegu, a ryzyko jakichkolwiek powikłań jest minimalne. Nie ma również ograniczeń wiekowych. W przypadku wady wrodzonej ściąganie zaćmy z oka można przeprowadzić nawet u niemowląt.

Pacjent ze zdiagnozowaną zaćmą nie powinien czekać z zabiegiem, ponieważ istnieje ryzyko, że przekształci się ona w zaćmę przejrzałą – ta z kolei może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Ściąganie zaćmy jest zabiegiem właściwie bezbolesnym, ponieważ stosuje się znieczulenie miejscowe. Zabieg nie trwa długo – jego czas wynosi około 20 minut.

Pacjent jest przygotowywany do zabiegu w ciągu jednego dnia, łącznie z czasem rekonwalescencji. Cały proces operacji – od przygotowania do regeneracji – trwa około 6 godzin. Poprawę wzroku można odczuć natychmiastowo po zabiegu.

Zaćmę można operować metodą fakoemulsyfikacji, która polega na usunięciu przedniej części soczewki za pomocą ultradźwiękowej końcówki, a następnie na wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, przy jednoczesnym rozbiciu obszarów zmętniałych.

Gdzie wykonać zabieg?

Wykonanie zabiegu ściągania zaćmy z oka jest możliwe w wielu klinikach okulistycznych w Polsce, jednak w prywatnych gabinetach ceny sięgają kilku tysięcy złotych za jedno oko, zaś operacja opłacana przez Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga bardzo długiego czasu oczekiwania. Z tego powodu wiele osób decyduje się na leczenie wzroku w Czechach, gdzie na zabieg nie trzeba cierpliwie czekać, a wybór soczewek do wszczepienia jest dużo większy niż ten oferowany w Polsce.

Czeskie gabinety

Jednym z czeskich gabinetów wykonujących zabieg leczenia katarakty jest AlfaVision, zlokalizowany tuż przy polskiej granicy. W ofercie znajdują się soczewki standardowe lub takie, które są w stanie jednocześnie korygować inne wady wzroku, jak na przykład astygmatyzm, czy krótkowzroczność. Dzięki temu możliwe będzie sprawne widzenie nawet bez okularów.

Zabieg usunięcia katarakty to z pewnością zbawienne rozwiązanie dla każdego, kto boryka się z takim problemem. Dobry wzrok po operacji to gwarancja poprawy jakości i komfortu życia.