Kultura ii sztuka

Jaskółka wkrótce w kinach

Bartosz Warwas jest znany publiczności festiwalowej. Jego krótkie metraże Koluszki blues, Protokoły mędrców Syjonu i MC. Człowiek z winylu, były wyświetlane na wielu zagranicznych festiwalach, m. in. w Bilbao, San Francisco, Monterrey, Manchesterze, Paryżu czy Rio de Janeiro, i wielokrotnie nagradzane. Jaskółka to jego film dyplomowy i jednocześnie pierwszy od 50 lat pełnometrażowy film dyplomowy PWSiT w Łodzi. Do kin trafi w maju.

 

Akcja Jaskółki rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych. W Wielkanoc 2000 roku, piętnaście lat po ucieczce z domu, Agnieszka Jaskółka wraz z córką Niną powraca do rodzinnego miasta, żeby pojednać się z ojcem. Podróż ta okaże się podróżą w czasie, w trakcie której Agnieszka na nowo przeżyje wydarzenia sprzed trzydziestu lat: dorastanie w świecie, w którym wódka leje się strumieniami, nocne lekcje gry na pianinie pod dyktando pijanego ojca stają się rutyną, a sukienka komunijna warta jest mniej niż album Beatlesów. W świecie, w którym powszechny podziw i szacunek zapewniają kolorowy telewizor i zagraniczne auto. Wraz z wspomnieniami rzeczywistości PRL-u lat siedemdziesiątych – z całym jej kolorytem – do bohaterki powracają również inne wydarzenia. 21 czerwca 1973 roku Stan Borys wykonywał w trakcie festiwalu w Opolu Jaskółkę uwięzioną, a przed telewizorami śledziła to wydarzenie cała Polska. Nie inaczej było w mieszkaniu Jaskółków. Tego wieczoru wydarzyło się jednak coś więcej – coś, co odcisnęło nieuświadomione piętno na życiu ówczesnej 9-letniej dziewczynki.

Film dyplomowy w reżyserii Bartosza Warwasa ze zdjęciami Ernesta Wilczyńskiego (opieka pedagogiczna: Filip Bajon, Zbigniew Wichłacz, Jerzy Zieliński) to drugi w historii Szkoły Filmowej w Łodzi – po Rysopisie w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z 1964 roku – pełnometrażowy film dyplomowy. Koproducentami filmu są Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe KADR oraz BARWA Film.

Premiera filmu 16 maja 2014. Dystrybucja: Alter Ego Pictures

5kilo kultury jest patronem medialnym filmu.

źródło: materiały prasowe

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.

2 komentarze do “Jaskółka wkrótce w kinach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *