Kultura ii sztuka

Festiwal WUJek: Kobiety w Skwerze

Dnia 15 sierpnia  odbędzie się  koncert zespołu KOBIETY, SKWER, godz. 20:00, wstęp wolny. Koncert w ramach festiwalu WUJek.

 

KOBIETY – pierwszy polski zespół, którego muzykę dziennikarze mogli opisać za pomocą terminu avant pop. W wolnym tłumaczeniu oznacza to ni miej ni więcej tylko piosenki zbyt dobre i kunsztowne by mogły stać się masowymi hitami. Taki też los spotkał nagrania z pierwszych trzech płyt tej trójmiejskiej formacji, które pomimo swej niezaprzeczalnej melodyjności i charakteru nie wyszły poza krąg oklasków krytyków i fanów muzyki alternatywnej. Tych ostatnich grupa dowodzona przez Grzegorza Nawrockiego ujęła syntezą francuskiej zmysłowości, niemieckiej precyzji i nadbałtyckiej neurozy.

Wydany w 2001 roku debiutancki album “Kobiety” jest już dziś pozycją klasyczną jeśli chodzi o XXI wieczny dorobek rodzimej fonografii. Płyta przełamywała polskie kompleksy odnośnie zachodnich produkcji zarówno pod względem brzmienia jak i poziomu kompozycji. Sztandarową piosenką  z krążka został przyjemny niczym morska bryza na sopockim Monciaku utwór “Marcello”, który pomimo swego wyrafinowania z powodzeniem radził sobie radiowych playlistach. Dwa kolejne albumy, wydany w 2004 roku “Pozwól sobie” i pochodząca z 2007 roku “Amnestia” (mianowana do nagrody Paszporty Polityki) tylko ugruntowały pozycję Kobiet jako jednego z najlepszych gitarowo piosenkowych zespołów między Bugiem a Odrą. Najbardziej przebojowa, spójna i radiowa płyta w dorobku Kobiet – “Mutanty” ukazała się w 2011 roku nakładem Thin Man Records.

15.08 – Warszawa, Skwer
godz. 20:00
wstęp wolny

źródło: materiały prasowe

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.

2 komentarze do “Festiwal WUJek: Kobiety w Skwerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *