Kultura ii sztuka

Front Porch Blues czyli Lauba Pełno Bluesa

Tegoroczny festiwal będzie miejscem koncertów bluesowych gwiazd, wielu premierowych zdarzeń, jubileuszowych obchodów, teatralnego spektaklu oraz wyjątkowo bogatej prezentacji bluesa z krajów Grupy Wyszegradzkiej: Czeskiej Republiki, Słowacji i Węgier. 

 

Dlaczego Lauba? W nawiązaniu do klasycznej bluesowej tradycji muzykowania na “front porch”, czyli ganku. To właśnie na gankach drewnianych chałup rozsianych po polach bawełny amerykańskiego stanu Missisipi na początku XX wieku urodziła się muzyka nazywana dziś bluesem. Lauba pełno bluesa to ukłon w stronę tej tradycji.  

Co roku fani spotykają się w Górnośląskim Muzeum Etnograficznym (czyli popularnym “Skansenie”) by na łonie natury w swojskiej atmosferze rozkoszować się pięknymi dźwiękami i widokami, w przerwach od słuchania zwiedzając zabytkowe, XVIII- i XIX-wieczne chałupy. Spacerując każdy natknie się na mieszkańców Skansenu, czyli niezliczone ilości kóz i baranów. Głód i pragnienie zaspokoimy śląskim jedzeniem, a drobnostka z jednego ze straganów z lokalnymi wyrobami będzie doskonałą pamiątką z tej wyprawy. Festiwalowe koncerty odbywają się naprzemiennie na czterech scenach na terenie Muzeum, zaś po zmroku akcja przenosi się do położonego po sąsiedzku klubu Sztygarka. 

Premierowe koncerty swoich nowych płyt przedstawią: Luboš Bena & Peter Radvanyi, Joanna Pilarska. Adam Kulisz, Krzysztof Głuch Oscilate, Marcin Copik, Zdrowa Woda, która też celebrować będzie 25-lecie swej działalności. Udział wezmą uznane bluesowe gwiazdy polskie i europejskie: Paul Lamb  & Chad Strentz (GB), Luboš Bena & Peter Radvanyi (SK), Jan Litecky-Sveda (SK), Juraj Turtev (SK), Young Blood (SK), Blues Time, Przytuła i Kruk, Marek Motyka, Joanna Kaniewska, Blues Point, Whiskey River, Dr Blues & Soul ReVision, Bluesraiders (SK), Sonia & The Soulbreakers (HUN), WBand (CZ), Rolling Stones Blues Circus (SK/GB) – specjalny projekt poświęcony 50 leciu działalności rock’n’rollowego zespołu wszechczasów. Udział tak licznej grupy wykonawców z Czech, Słowacji i Węgier możliwy jest dzięki wsparciu uzyskanemu z Funduszu Wyszegradzkiego. 

Wielkim wydarzeniem festiwalu będzie także spektakl teatralny “Moja mama Janis” z Jolantą Szarzyńską-Litwin w roli głównej. Spektakl ten będzie miał miejsce w Magazynie Ciekłego Powietrza Sztygarki i będzie także częścią dorocznego Chorzowskiego Teatru Ogrodowego.

Szczegółowe informacje o festiwalu, jak również pełny program, można znaleźć na fejsbukowym profilu www.facebook.com/laubapelnobluesa oraz stronie www.laubapelnobluesa.pl.

14 – 18.08 – Chorzów, Górnośląski Park Etnograficzny i Sztrygarka

Bilety:

– na koncerty w Skansenie w cenie 12 złotych do nabycia w kasach Skansenu przed koncertami

– na spekatkl “Moja Mama Janis” w Sztygarce w cenie 18 złotych dostępne w sieci ticketportal.pl oraz w Recepcji Sztygarki tel. /32/ 249 59 92

Źródło: materiały prasowe

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 komentarze do “Front Porch Blues czyli Lauba Pełno Bluesa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *