KULTURA I SZTUKAMuzyka

Grudzień w Pardon, To Tu

Przygotowaliśmy dla was grudniowy rozkład jazdy Pardon, To Tu. Sprawdźcie, jakie atrakcje klub zaplanował w tym miesiącu.

7 grudnia 2014, godz. 20:30 — 3FoNIA — Jacek Mazurkiewicz Solo Chosen Poems

bilet: 15 zł

3FoNIA — jednoosobowy projekt muzyczny, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas –naturalny, bądź preparowany. Projekt ten pokazuje możliwości płynące z wszechstronnego zastosowania ‘klasycznego’ instrumentu, gdzie za pomocą autorskich technik wykonawczych zostaje on całkowicie przearanżowany na potrzeby muzyki współczesnej. Wszelkie preparacje instrumentu dokonywane są zarówno na poziomie akustycznym, jaki elektronicznym. Podczas koncertu 3FoNII można spodziewać się kompozycji, oraz utworów improwizowanych z pogranicza współczesnej kameralistyki, ambientu, muzyki konkretnej, eksperymentu, awangardy. Pewne jest również to, że kontrabas będzie wykorzystany niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.

Jacek Mazurkiewicz — kontrabasista, kompozytor, dźwiękowy chuligan. Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia. Współtworzy głownie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, PoliFolklorek Winylu, 3FoNIA). Gra piosenki z kwartetem Limboski, z którym nagrał trzy płyty. Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i muzyczne. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami: Mikołaj Trzaska, Patryk Zakrocki, Andrzej Przybielski, Daniel Levin, Rob Brown, Wacław Zimpel, Fred Frith, Stanisław Soyka, Jerzy Mazzoll, Buba Kuyateh, Michael Zerang, Giridhar Udupa, Ray Dickaty, Miya Masaoka, Słoma, Andrew Drury, PULSARUS, Tomasz Dąbrowski, Joanna Duda, Włodzimierz ‘Kinior’ Kiniorski, Jacek ‘Budyń’ Szymkiewicz.

pardon Spinifex 2014

8 grudnia 2014, godz. 20:30 – Spinifex

bilet: 25 zł

Zespół wywodzący się z kraju tulipanów, chodaków i legalnej marihuany (notabene sama nazwa jest odwołaniem do rośliny z gatunku trawiastych). Mieszając jazzowe instrumentarium z klasycznym rockowym power trio z założenia tworzy muzykę za nic mającą granice stylistyczne, dla której chyba najbardziej adekwatnym określeniem byłaby kontrolowana erupcja energii.

Jednym z założycieli Spinifex jest Tobias Klein, saksofonista altowy, klarnecista basowy i kompozytor. Kładzie on nacisk głównie na muzykę improwizowaną i współczesny jazz, wzbogacony o jego studia nad żywą elektroniką i technikami pochodzącymi z Afryki, Europy Wschodniej i muzyki azjatyckiej. Obok niego jest bardzo kreatywny perkusista jazzowy, Philipp Moser. To również najlepszy perkusista metalowy w Holandii. Intensywnie koncertował z awangardowym zespołem metalowym Cilice (Włosiennice). Jasper Stadhouders jest aktywnym członkiem międzynarodowego kręgu muzyki improwizowanej. Jest współzałożycielem zespołu Cactus Truck i Stadhouders / Govaert / De Trio Joode, działa również jako sideman w różnych projektach improwizowanych m.in. Made To Break Kena Vandermarka. Portugalski bass wirtuoz, kompozytor i artysta wizualny Gonçalo Almeida pracował w różnych projektach, które wahają się od nowoczesnego jazzu, Freejazz do jazzcore. Tylko niektóre z jego zespołów to: Lama, Albatre i Heinz Karlhausen & Diatonics. Towarzyszy im pierwszorzędny trębacz Gijs Levelt.

10 grudnia 2014, godz. 20:30 — Krzysztof Dys Trio [Dys / Święs / Szmańda]

bilet: 20 zł

Krzysztof  Dys Trio tworzą znakomici muzycy  którzy współpracują ze sobą na różnych płaszczyznach już od kilkunastu lat. Krzysztof Dys (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) i Krzysztof Szmańda  (perkusja) tworzą zespół, który funkcjonuje jak jeden organizm, w którym panuje homeostaza i harmonia. Jednocześnie ich muzyka generuje skrajne emocje, które zderzają się ze sobą w mózgu słuchacza powodując nowe doznania i odblokowując obszary jeszcze nieodkryte. Obecnie, myślą przewodnią Krzysztof  Dys Trio jest wielopłaszczyznowa transformacja standardów jazzowych, powodująca zakrzywienie czasoprzestrzeni i pozwalająca usłyszeć to co wcześniej pozostawało w sferze ciszy. Głównym filarem ich muzyki jest czas, który jak się okazuje sam w sobie może być wielowymiarowy.

pardon kiermasz płytowy

13 grudnia 2014, godz. 12:00–19:00 — Bożonarodzeniowy Kiermasz Płytowy

wstęp wolny

Razem z portalem Fuck You Hipsters klub zaprasza na Bożonarodzeniowy Kiermasz Płytowy, podczas którego będzie można zakupić muzyczne prezenty dla rodziny i przyjaciół. Jak zwykle u źródła, czyli niezależnych wytwórni i dystrybutorów, pośród których znajdują się między innymi Bocian Records, Wytwórnia Krajowa, Lado ABC oraz Requiem Records. Ponadto, będzie można zakupić książki z księgarenki klubu z przedświątecznym rabatem.

14 grudnia 2014, godz. 20:30 — LOTTO [Rychlicki / Majkowski / Szpura] – premiera płyty Ask The Dusk

bilet: 20 zł

Paweł Szpura i Majk Majkowski spotkali się razem w zespole Mikołaja Trzaski. Wpadli wtedy na pomysł założenia zespołu, który pomógłby im oderwać się od typowej współczesnej improwizacji. Do zespołu zaprosili Łukasza Rychlickiego z którym Paweł Szpura grał wielokrotnie w duecie. Pierwszy koncert zagrali ze sobą pod koniec 2012 roku i był to równocześnie początek zespołu Lotto. Ich muzyka zawiera elementy rocka, improwizacji, country i noise. Debiutancki album Ask the Dust ukaże się grudniu 2014 roku i wyda go Lado ABC. Płyta ukaże się tylko na winylu.

15 grudnia 2014 – godz. 19:00 — Książka w Pardon, To Tu: Harlem Tomasza Zalewskiego – spotkanie autorskie

wstęp wolny

Pardon, To Tu ponownie staje się gospodarzem spotkania książkowego. Tym razem wieczór będzie należał do Pana Tomasza Zalewskiego i jego książki Harlem Wydawnictwo W.A.B. Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny, pan Piotr Jagielski.

Harlem – jedna z najsłynniejszych dzielnic Nowego Jorku. W swojej książce Tomasz Zalewski opisuje dzisiejszy Harlem i jego mieszkańców, a także dzieje dzielnicy – od pierwszych dekad XX wieku, kiedy była to ziemia obiecana Afroamerykanów i miejsce rozkwitu ich kultury, przez okres kryzysu, kiedy stała się gettem pełnym biedy i patologii społecznej, aż do ostatnich dwóch dziesięcioleci, kiedy znowu przeżywa odrodzenie.

Zalewski dla jej napisania zamieszkał w Harlemie i oddał się – trudnej dla białego – swego rodzaju obserwacji uczestniczącej. Otrzymaliśmy więc nie tylko podręcznik historii sławnej dzielnicy, ale ciekawy reportaż pełen ludzi. Jest tam i producent teatralny, i deweloper, i uliczny malarz, i tancerze, i weteran wojen, którzy opowiadają autorowi o Harlemie, tym – jak mówi poeta – alabastrowym naczyniu, które przechowuje serce czarnej Ameryki — Marek Ostrowski, Polityka

pardon Zalewski Harlem

17 grudnia 2014, godz. 20:30 — Warsaw Improvisers Orchestra

bilet: 20 zł

Warsaw Improvisers Orchestra to zespół oddający się spontanicznemu tworzeniu muzyki opartej o zasady wolnej improwizacji – na wielką skalę. Projekt powstał, aby umożliwić muzykom z Warszawy i okolic granie w dużym improwizującym zespole, choć w trakcie występów formują się również mniejsze składy – duety, tercety, kwartety. Na jednej scenie grają ze sobą zarówno doświadczeni, utytułowani muzycy, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z improwizacją na żywo. Wszyscy wynoszą z tych spotkań bardzo wiele, a obecność dyrygenta, który kieruje poczynaniami orkiestry i w większym lub mniejszym stopniu kontroluje przebieg koncertu, pilnując, by grupa nie zatraciła się w improwizacji, gwarantuje rezultaty, które są wartościowe również dla słuchaczy.

Warsaw Improvisers Orchestra spotyka się raz w miesiącu. Muzycy zainteresowani koncertami zgłaszają chęć udziału w wydarzeniu przez facebookową grupę. Uczestnicy mogą wnosić do projektu nuty, pomysły dyrygenckie, kompozycje, itd. Założycielem orkiestry, jej głównym koordynatorem i dyrygentem jest saksofonista Ray Dickaty. Dotychczas pojedynczymi setami dyrygowali gościnnie: Jacek Mazurkiewicz, Dominik Strycharski, Patryk Zakrocki, Bartosz Ignacy Wrona i Dominik Mokrzewski. To dyrygenci wybierają zespół z grupy muzyków zgłaszającej się przed koncertem na stronie na FB.

źródło: materiały prasowe

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.

2 komentarze do “Grudzień w Pardon, To Tu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *