Kultura ii sztuka

Klub Filmowy Ambasada – Kobieta z wydm

Klub Filmowy Ambasada zaprasza na kolejne filmowo-dyskusyjne spotkanie, tym razem zabierając nas w podróż w oniryczny świat orientu rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni!

 

Film “Kobieta z wydm” (“Suna-no onna”, 1964) Hiroshiego Teshigahary według powieści Abe Kobo przedstawia historię nauczyciela (Eiji Okada), który wyruszył nad morze w poszukiwaniu owadów żyjących na wydmach. Po całym dniu poszukiwań mężczyźnie zostaje zaoferowany nocleg przez miejscowych wieśniaków. Zostaje on zaprowadzony do chaty w dole między wydmami, w której żyje młoda wdowa (Kyôko Kishida). Następnego dnia z przerażeniem orientuje się, że został on podstępnie zwabiony i uwięziony. Młody nauczyciel stara się za wszelką cenę uciec i dziwi się kobiecie, która ze wszystkich sił próbuje uchronić dom przed zasypaniem nie myśląc wcale o zmianie swojego losu. W zamian za ciężką pracę przy wykopywaniu piasku młoda wdowa otrzymuję od mieszkańców wioski środki niezbędne do życia. Tak odmienne życie od tego, jakie bohater znał do tej pory sprawia, że w momencie kiedy ma możliwość ucieczki, postanawia zostać.

Film ten ukazuje zmagania człowieka uwięzionego w całkowicie odrębnym świecie, które prowadzą do zmiany wartości u bohatera. Jest to piękna historia, która pokazuje, że nawet w na pozór beznadziejnych warunkach można przezwyciężyć ograniczenia oraz odnaleźć miłość a wraz z nią nadzieję.

Tradycyjnie przed filmem zapraszamy na prelekcję, znowu po filmie na dyskusję, które poprowadzi dla Was Katarzyna Bolforska, kulturoznawca Dalekiego Wschodu. 

14.05 – Katowice, Kino Kosmos

godz. 18:30

bilety 8/10 zł

Klub Filmowy Ambasada
ambasada@arsindependent.pl
www.kfambasada.wordpress.com

Organizator: Polskie Forum Edukacji Europejskiej
Współorganizatorzy: Silesia Film, Kino Kosmos, Kinotok

Więcej informacji tutaj.

źródło: materiały prasowe

 

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 komentarze do “Klub Filmowy Ambasada – Kobieta z wydm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *