Kultura ii sztuka

Listopad w Cafe Kulturalna

kulturalna logo

Jesień zawitała do nas już na dobre. Dni są coraz krótsze, a temperatura czasem spada tak bardzo, że rozpoczynając rozmowę ze znajomym nie zaczynamy jej od słowa Cześć tylko Ale zimno! Pora ta ma jednak też swoje dobre strony, chociażby ogromną ilość klubowych wydarzeń. Tym razem przygotowaliśmy dla Was rozkład jazdy Cafe Kulturalna. Zapraszamy!

 

4 listopada 2014, godz. 22:00 — Rubber Dots, premiera albumu Mkultura

wstęp: 15 / 20 zł

Utwory z ich najnowszego albumu jeszcze przed wydaniem obdarzone zostały mocnymi epitetami przez środowisko muzyczne — m.in Polskie Radio, RDC, Jazz.fm, czy festiwale Audioriver i Open’er, gdzie materiał był prezentowany przedpremierowo. Krytycy ocenili, że płyta będzie jednym z największych wydarzeń na polskiej scenie elektronicznej. Album określony został m.in jako odrębna jakość ciemnych klubowych brzmień oraz awangarda nowej muzycznej rzeczywistości.

Bez wątpienia MKULTRA to drastyczny zwrot w nowym kierunku. Od czasu wydania swojego ostatniego materiału muzycy zamknęli się w studio mocno skupiając uwagę na tworzeniu albumu redefiniującego ich dotychczasową twórczość. Praca zaowocowała ukończeniem spójnego konceptu zawierającego niepokojące i nostalgiczne kompozycje. W progresywnych utworach udało się zachować ruch — dzięki nierównym bitom, przesterom i brudnemu elektronicznemu brzmieniu.

Zespół ucieka od piosenkowego schematu, czego dowodem jest pierwszy opublikowany utwór Backemo, celowo pozbawiony treści w warstwie tekstowej. Słowa w pozostałych numerach inspirowane są poezją futurystyczną, obrazami manierystycznymi oraz okresem Wielkiej Emigracji i historiozoficzną spuścizną Hotelu Lambert.

5kilo kultury jest patronem medialnym wydarzenia.

rubber dots

7 listopada 2014, godz. 22:00 — Jazzpospolita, warszawska premiera albumu Jazzpo!

wstęp: 20 / 25 zł

Jazzpospolita, obecna na scenie od 2009 roku, stała się jednym z ciekawszych zjawisk muzycznych. Zespół w ciągu pięciu lat wydał trzy płyty i zagrał około 150 koncertów w Europie i Polsce. Działając w niezmienionym czteroosobowym składzie – gitara, bas, klawisze, perkusja – wypracował własne, rozpoznawalne brzmienie i zdobył liczną grupę fanów. Siłę Jazzpo – jak często o grupie mówią fani – stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące zespół na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. Połączenie jazzowych harmonii, rockowych brzmień i klubowej dynamiki powoduje, że Jazzpospolita zjednuje sobie zwolenników z bardzo różnych kręgów i z powodzeniem występuje nie tylko na klubowych koncertach, ale też na dużych festiwalach jazzowych i popowo-rockowych.

Prace nad Jazzpo! trwały półtora roku. Muzycy Jazzpospolitej po powrocie z trasy Impulse zamknęli się na rok w swojej pracowni i w skupieniu przygotowali muzykę, która nawiązuje do poprzednich nagrań, ale jednocześnie jest odbiciem najnowszych inspiracji i z pewnością zaskoczy słuchaczy. W ten sposób powstało 11 oryginalnych kompozycji, które zostały zarejestrowane na setkę (bez najmniejszej edycji w postprodukcji). Miejscem nagrania było cieszące się renomą studio Tokarnia, a nad całością czuwał Jan Smoczyński.

Jazzpo! jest albumem dopracowanym w najdrobniejszych szczegółach: od cyzelowanych miesiącami kompozycji, niekończących się dywagacji nad użytymi brzmieniami, poprzez wybór instrumentów użytych podczas nagrania, aż po efektowną okładkę, na której ostateczny wygląd pracowało kilkanaście osób. Słuchacze otrzymają płytę, która w pełni oddaje obecną formę i nietuzinkową tożsamość Jazzpospolitej.

5kilo kultury jest patronem medialnym wydarzenia.

jazzpospolita

15 listopada 2014, godz. 22:00 — Melo dla Jealo

wstęp: 10 zł

Warszawska scena muzyczna z pomocą koledze. Więcej informacji wkrótce. 

22 listopada 2014, godz. 21:00 — Cafe Kulturalna Prezentuje: Hypnotic Brass Ensemble x 9. Urodziny Soul Service

wstęp: 45 / 55 zł

Hypnotic Brass Ensemble to niezwykła orkiestra dęta założona w Chicago w 1999 roku. W skład zespołu wchodzi 8 braci dorastających w muzykalnej rodzinie trębacza Phila Cohrana – członka legendarnej Sun Ra Arkestra. Oprócz praktycznych umiejętności gry na instrumentach dętych, synowie wynieśli z domu także zamiłowanie do jazzowej awangardy, choć sami przyznają, że w pewnym momencie potajemnie słuchali pod kołdrą hip-hopu, a ich idolami byli raperzy: Ice Cube i Eazy-E. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy wszyscy ukończyli szkoły, postanowili, że od tej pory będą zarabiać na życie grając razem na ulicach. Wtedy też rozwinął się i ukształtował ich niepowtarzalny styl – połączenie jazzowej tradycji brass bandów, funkowej fantazji i hiphopowej wrażliwości.

Swoją nazwę zawdzięczają pewnemu przypadkowemu zdarzeniu podczas jednego z ulicznych występów w metrze, kiedy to elegancko ubrany mężczyzna przez kilka godzin słuchał ich koncertu, nie zwracając uwagi na kolejne odjeżdżające mu pociągi, aż w końcu podszedł do muzyków i powiedział: You guys just hypnotized me. HBE zostali oficjalnie odkryci w 2005 roku w Londynie, kiedy grali jeden ze swoich ulicznych setów na Portobello Road, gdzie mieści się założona przez Damona Albarna wytwórnia Honest Jon’s. W 2007 roku zachwycili wszystkich swoją interpretacją utworu Sankofa Tony’ego Allena, nagraną na specjalną płytę z jego remiksami. W tym samym roku nagrywali z Erykah Badu i Maxwellem. 

Już od dziewięciu lat kolektyw Soul Service zaraża miłością do muzyki soul/funk/rhythm & blues/boogaloo/afro beat itp. W tym czasie udało im się wydać 7 kompilacji na winylach i CD, zagrać setki imprez na całym świecie, wiele cyklicznych audycji radiowych m.in. w ROXY.FM. Ich wspólne imprezy są wypadkową indywidualnych fascynacji poszczególnych członków kolektywu, co daje wybuchową i wysokoenergetyczną mieszankę muzyczną. To wszystko już w 22.11 w Cafe Kulturalna.

5kilo kultury jest patronem medialnym wydarzenia.

hypnotic bass ensamble

źródło: materiały prasowe

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

Jeden komentarz do “Listopad w Cafe Kulturalna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *