Luty w Ptaptach
Ptapty w podziemiach Teatru Polskiego to nowy punkt na mapie muzycznego Poznania. Po świetnie przyjętej serii koncertów na świeżym powietrzu kontynuują projekt z coraz to nowymi artystami w odświeżonych wnętrzach. Sami o sobie piszą, że to inicjatywa mająca na celu stworzenie przestrzeni wymiany poglądów, odkrywania wszystkiego, co nowe i inne, miejsca nieskrępowanej kreatywności kulturalnej.
Poniżej zamieszczamy listę koncertów, które odbędą się w Ptaptach w lutym:
14.02 godz. 20:00 – Oksana Predko
bilety: 10zł
Oksana Predko, wokalistka i autorka tekstów, fanka rogali marcińskich zaprezentuje z zespołem materiał, który jeszcze nie doczekał się wydawnictwa ale z powodzeniem funkcjonuje koncertowo.
Kompozytorem i producentem utworów jest Marek Dziedzic, znany chociażby z produkcji płyt zespołów Ballady i Romanse czy Sorry Boys oraz Meli Koteluk. Od pewnego czasu jeździ w sieci utwór Autobus, który właśnie znalazł się w propozycjach do Listy Przebojów Trójki i na ścieżce dźwiękowej do filmu Hardkor Disko ‚fabularnego debiutu Krzysztofa Skoniecznego.
W grudniu 2014 roku miała miejsce premiera kolejnego singla Pi i Sigma,do którego klip zarejestrowany kamerą Go Pro zmontowali Marek i Wojtek Makowski, gitarzysta zespołu.
19.02 godz. 21:00 – Iza Lach
bilety: 20 (I pula), 25 (II pula), 30 zł (III pula)
IZA zadebiutowała w 2008 i została wkrótce okrzyknięta księżniczką polskiego popu przez krytyków. Cztery lata później została ulubienicą Snoop Dogga. Jej muzyka to żywiołowe połączenie surowych brzmień hip-hopowych, szczerości soulu i chwytliwości popu. Specjalnością Izy są wpadające w ucho melodie, oryginalna harmonia i unikalny głos. 30 września ukazała się czwarta, najbardziej dojrzała i osobista płyta w karierze artystki – Painkiller. IZA występuje na żywo od 2012 – zagrała z zespołem ponad 50 koncertów na scenach klubowych i festiwalach w Polsce, Niemczech i USA. Trasa Painkiller Tour promuje najnowszy album.
21.02 godz. 20:00 – Oxford Drama & Atlas Like
bilety: 12 (przedsprzedaż), 15zł
Oxford Drama nie są niczyimi następcami, nie powstali na fali popularności ani do nikogo nie nawiązują. Nie szukajcie dla nich wypełnionej już szufladki. Jeśli musicie – otwórzcie nową. Oxford Drama to duet, który powstał na początku 2014 roku z inicjatywy Gosi Dryjańskiej i Marcina Mrówki. Swoje dokonania sami określają mianem eksperymentalnego popu, inni widzą w ich muzyce elementy trip-hopu. Choć komputer jest ważną częścią procesu powstawania ich muzyki, podczas występów na żywo Oxford Drama świadomie odrzucili jego wsparcie i całość materiału wykonują bez laptopów, co czyni ich live wyjątkowymi na tle innych wykonawców tego nurtu.
Wiosną 2014 roku ukazała się pierwsza EP duetu, zatytułowana po prostu Oxford Drama. Od tego czasu zespół zagrał kilkanaście koncertów, występując chociażby na tegorocznym festiwalu Open’er. W listopadzie zespół dołączył do wytwórni Brennnessel, założonej przez członków grupy Kamp! Pierwszym utworem Oxford Drama sygnowanym logo Brennnessela był remix Jumbo Love z repertuaru We Draw A.
20 stycznia miała miejsce długo oczekiwana premiera EPki Fluctuations“ – było pierwsze oficjalne wydawnictwo zespołu w Brennnessel. Materiał powstawał we Wrocławiu i Łodzi, a ostateczne brzmienie nadał jej Michał Kupicz.
Atlas Like to duet z Wrocławia, powstały latem 2012 r. z inicjatywy dwóch przyjaciół, Jakuba Saniewskiego i Jarka Zagrodnego, którzy postanowili opisać swój własny świat za pomocą muzyki. W styczniu 2013 roku ukazała się ich pierwsza EPka, która pełna była syntetycznych brzmień, melodii, matematycznych form i tanecznej aury (materiał promował singiel Deer Shelter). Zespół tworzy muzykę z gatunku indie synth-pop z elementami gitar i form tanecznych. Obecnie grupa jest w trakcie pracy nad swoją debiutancka płytą długogrającą.
Zespół można było oglądać chociażby na festiwalu spring break czy też supportujący takie zespoły jak xxanaxx czy sorry boys.
22.02 godz. 20:00 – RYSY
Bilety: 20 (przedsprzedaż), 25 zł
RYSY to nowe zjawisko na polskiej scenie elektronicznej. Hipnotyczne rytmy zatopione są w sosie IDM. Eksperyment brzmieniowy przełamany chwytliwą melodią. Taneczny charakter numerów Rys nie gryzie się z intrygującymi opowieściami. Projekt ma bowiem charakter narracyjny i konceptualny, który łączy eteryczne przestrzenie dźwiękowe z energetyczną pulsacją bitów. Rysy są autorskim projektem Wojtka Urbańskiego i Łukasza Stachurko (Sonar Soul) z gościnnym udziałem Justyna Święs (The Dumplings).
Debiutancka EPka formacji zostanie wydana w barwach labelu U Know Me Records w marcu 2015. Premiera singla Ego odbyła się 21 stycznia 2015 w radiowej Trójce w Programie Alternatywnym Agnieszki Szydłowskiej.
27.02 godz.22:00 – Kixnare x Envee x Selvy x Jędrek B-day
bilety: 10 (przedsprzedaż), 10 (do 23:00), 15 zł (po 23:00)
Kixnare czyli Łukasz Maszczyński to pochodzący z Częstochowy, a obecnie urzędujący w Krakowie producent i dj. Jego hip-hopowe korzenie stały się podłożem do muzycznej ewolucji, co sprawiło że inspiruje go dziś niemalże każda wartościowa muzyka.
Współpracował z wieloma mniej lub bardziej znanymi postaciami polskiej sceny hiphopowej, jednak dopiero projekt o nazwie Class of 90’s wydany w 2007 roku ugruntował jego pozycje na liście najbardziej kreatywnych producentów w Polsce.
Od tego czasu dzielnie rozwija swoje producenckie umiejętności eksperymentując coraz częściej z elektroniką. Digital Garden to jego kolejne autorskie dzieło które wydane zostanie na CD oraz podwójnym winylu przy współpracy z U KNOW ME Records.
Envee – winylowy czarodziej. Przedstawić go jako jednego z najbardziej cenionych w Polsce producentów to absolutne minimum. Maciej Goliński aka Envee to dj, muzyk i współtwórca uznanego w kraju jak również za granicą, kolektywu dj‘skiego i grupy producenckiej Niewinni Czarodzieje (Innocent Sorcerers) działającej od 2003 roku.
Niezwykle pozytywna i barwna osobowość polskiej sceny klubowej. Od lat czaruje wysmakowanymi, eklektycznymi setami spod znaku HQ, dalekimi od komercyjnych brzmień. Muzyka afrykańska, brazylijska, tradycje kubańskie i portorykańskie, aż do nowojorskiego disco i hip–hopu to rytmy wpisujące się w jego swoistą wizytówkę.
Selvy to młody dj i producent z Poznania, członek kolektywu I’m so addicted po którym można spodziewać się tropikalnego disco czy klasyków z lat 90 a także najnowszych selektywnie wybieranych wydawnictw.
Ostatnie wydawnictwa to EP dla holenderskiej wytwórni Legendary Sound Research oraz sampler na S1 Warsaw (kolaboracja z Marfą jako Matat Professionals).
28.02 godz. 20:00 – Muzyka Końca Lata
bilety: 12 (przedsprzedaż), 15 zł
Muzyka Końca Lata: najbardziej romantyczny zespół w powiecie mińskim, utrwalający w piosenkach sercowe, ale nie tylko, rozterki mieszkańców miast dojeżdżających. W swojej twórczości grupa odwołuje się m.in. do lat 60-tych, czyli czasów zagolfionego big bitu, ale też dokonań amerykańskiej alternatywy z lat 90-tych. Jak dotąd kwintet dorobił się trzech płyt: Jedno wesele dwa pogrzeby (2006) i 2:1 dla dziewczyn (2007) oraz PKP Anielina (2011), które układają się w tryptyk opowiadający o miłości i dorastaniu na mazowieckiej prowincji w XXI wieku. Opisując zawartą na krążkach twórczość zespołu krytycy najchętniej posługiwali się triadą określeń: bezpretensjonalne, szczere, urocze. Premiera nowej płyty zespołu p.t. Złoty krążek planowana jest na koniec lata 2015.
5kilo kultury jest patronem medialnym wydarzenia.
źródło: materiały prasowe
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.
Tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tematu