Maj w Pardon, To Tu
Zapraszamy do zapozniania się z majowym rozkładem jazdy Pardon, To Tu.
6 maja 2014, godz. 20:30 – Koncert John Dikeman / William Parker / Hamid Drake
bilety: 35 zł
Po raz pierwszy odwiedzi Pardon, To Tu legendarny amerykański kontrabasista William Parker wraz z niesamowitym saksofonistą Johnem Dikemanem i z równie wybitnym perkusistą Hamidem Drake. Wieloletnia współpraca Parkera z Drakiem to połączenie tworzące jedną z najgroźniejszych par jazzowego rytmu – czy to zagrywając za plecami zdecydowanych uniesień Brötzmanna, czy to blokując przestrzeń w wielu zespołach Parkera. Trio uzupełnia John Dikeman – Amerykanin w Amsterdamie. Dikeman jest jednym z najbardziej lotnych, wybuchowych i pomysłowych graczy w Europie.
7 maja 2014, godz. 20:30 – Koncert Switchback (Williams / Zimpel / Greene / Kugel)
bilety: 25 zł
SWITCHBACK to projekt muzyków rozpoznawalnych poprzez szerokie spektrum muzycznych tradycji i stylistyk, na których zbudowany jest ich język, i które stanowią punkt wyjścia do stworzenia osobistej wypowiedzi.
Mars Williams – tenor, alto, soprano, sopranino – saxophones (m.in. “The Psychedelic Furs”)
Waclaw Zimpel – bass, alto, b -clarinets, tarogato – (m.in. z “Vijay Iyer” i “Matthew Shipp”)
Hilliard Greene – double – (m.in. z “Cecil Taylor” i “Matana Roberts”)
Klaus Kugel – drums – (m.in. “Hera” / “Resonance (K. Vandermark” / Saagara)
13 maja 2014, godz. 20:30 – Koncert Trifonidis Orchestra
bilety: 20 zł
Maciej Trifonidis Bielawski to multiinstrumentalista i kompozytor, który wyrasta na ważną postać stołecznej sceny offjazzowej. Gra na ośmiostrunowej gitarze basowej, saksofonie altowym i sopranowym, fletach, instrumentach perkusyjnych i klawiszowych. Choć ma na koncie współpracę z wieloma projektami i artystami, dopiero niedawno zaczął przemawiać własnym głosem. Aktualnie gra w Tricphonix, Horny Trees, Płynach. Ponadto, wraz z Konradem Żywieckim, stworzył wytwórnię Slowdown Records. Jego najmłodsze przedsięwzięcie to Trifonidis Orchestra, w której towarzyszą mu: Daniel Polkowski, Oliwier Andruszczenko, Robert Żelazko, Damian Marat, Artur Bogusławski, Jacek Mazurkiewicz, Daniel Moński, Krzysztof Szmańda.
17 maja 2014, godz. 20:30 – NOC MUZEÓW w Pardon, To Tu Noc Malarzy – Niepokoje & koncert Line on Fire [Dickaty / Mokrzewski / Kryszk]
wstęp wolny
Wcześniej impreza Noc Malarzy odbywała się w praskich pracowniach malarskich i na Szpitalnej 6. W tym roku to Pardon, To Tu w ramach Nocy Muzeów będzie gościł tych wyjątkowych gości. Mikołaj Chylak, malarz i organizator Nocy Malarzy: Ludzie pytają mnie, czemu coś jest na obrazie, np. skąd się wziął ten wędrowiec z tobołkiem? To daje poczucie, że nie działasz w próżni, nie pracujesz w banku, gdzie comiesięczna wpłata na konto jest jedynym odbiciem twojego zaangażowania. Wystawie będzie towarzyszył koncert zespołu Line of Fire.
Obrazy i wizualizacje: Michał Chojecki, Mikołaj Chylak, Bartosz Gregorek, Jędrek Owsiński, Marek Zając
Koncert “Line of Fire:
Ray Dickaty – saksofony
Dominik Mokrzewski – perkusja
Natan Kryszk – saksofony
Ray Dickaty saksofonista, kompozytor. Na jego karierę muzyczną składa się ponad 60 nagrań z różnymi artystami. Brał też udział w kilku światowych tournee z zespołem Spiritualized. Jako saksofonista i flecista grał w zespole Dr. Johna, był członkiem zespołów Too Pure i Moonshake, z którymi nagrał 2 albumy. Występował z PJ Harvey, Stereolab, nagrywał z dziesiątkami innych. Pomieszkuje w Polsce, jest ważną i aktywną postacią polskiej sceny muzyki improwizowanej: współpracuje m.in. z Maciejem Bielawskim, Mikołajem Pałoszem i zespołem Trifonidis Free Orchestra.
Dominik Mokrzewski – perkusista samouk, z wykształcenia filozof, nauczyciel w jednym z warszawskich liceów. W muzyce przede wszystkim fascynuje go polirytmia i improwizacja, które stara się łączyć w swoich projektach. Gra jeszcze z Norbullem, Rafałem Dedyńskim (Biegli), Ramezem Nayyarem (Biegli, Straszne rzeczy), Kubą Orłowskim (Biegli). Współtworzy z Rayem Dickatym Warsaw Improviser Orchestra. Występuje także w rockowych zespołach Pongopongo, Hard cock cafe. Brał udział w projektach PatoMazo, Volno, Monkey Business.
Natan Kryszk – saksofon barytonowy – Tworzy skład Warszawskiej Orkiestry Improwizującej pod wodzą Ray’a Dickaty’ego. W 2013 na festiwalu Fama otrzymał nagrodę im. Andrzeja Jakóbca. Na stałe gra w zespołach Pokusa, Trio Dejaneiro. Gościnnie występuje w zespole Paper Cuts.
20 maja 2014, godz. 20:30 – Koncert Jachna / Buchl & T’ien Lai (Kuba Ziołek / Łukasz Jędrzejczak)
bilety: 20 zł
Wieczór składający się z dwóch niezwykłych koncertów. Pierwszy z nich to występ T’ien Lai. T’ien Lai to marka papierosów palonych przez głównego bohatera powieści Philipa K. Dicka – w wolnym tłumaczeniu z języka japońskiego znaczy niebiańska muzyka. T’ien Lai to masy pogłosów, szumów radiowych i lawiny dronów, z których wyłaniają się rytmy, harmonie, a czasem i piosenki. T’ien Lai to miejskie demony, których wybryki mają zaburzać ustalone hierarchie i porządki społeczne, polityczne i ekonomiczne. Duet Kuba Ziołek i Łukasz Jędrzejczak zaprasza do wzięcia udziału w miejskim rytuale wyzwolenia i nieporządku, w którym kicz i cepelia przenikają się ze świętością i prawdą, tworząc nierozerwalny związek. Da’at – tytuł debiutanckiej płyty duetu – w kabale tłumaczone zazwyczaj jako “wiedza”. Jest nazwą jedenastej, “ukrytej” sefiry, która symbolizuje całość stworzenia i jedność dziesięciu sefirot.
Druga część wieczoru to Jachna/Buhl – Przesympatyczny duet muzyczny założony przez Wojtka Jachnę oraz Jacka Buhla, muzyków Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope oraz Innercity Ensemble (Wojtek) oraz Variete, Trytony, 4Syfon Cykliści (Jacek). Dialogi, improwizacje, loopy, przekomarzanie i inne wygibasy. Bez napinki i niezdrowych emocji, gdyż, jak to powiedział niegdyś Tomasz Gwinciński, Nie gramy o Złote Kalesony. Duet wydał do tej pory dwie płyty Pan Jabu oraz Niedokończone książki i do teraz ma problemy z doliczeniem się pieniędzy… Trzecia płyta TAPES wisi na Bandcampie, ponieważ nikt już nie kupuje muzyki… Nigdy nie dostali Fryderyka, ale to tylko kwestia czasu.
1 czerwca 2014, godz. 20:30 – Koncert Adam Pierończyk / Andrzej Święs / Krzysztof Szmańda Trio
bilety: 25 zł
Adam Pierończyk (ur. 1970) – jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich saksofonistów jazzowych, oraz, jak pisze “Gazeta Wyborcza”, największych innowatorów w polskim jazzie. Jeszcze dalej poszedł prestiżowy niemiecki dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, nazywając go promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. Nieprzerwanie od 2003 roku “Najlepszy Saksofonista Sopranowy” według magazynu “Jazz Forum”. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody “Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki – jako “Jazzowy Muzyk Roku” oraz za “Jazzowy Album Roku”. Obecnie także dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival.
Andrzej Święs – ur. 1979, kontrabasista. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (2005) oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2008). Występował z tak uznanymi muzykami, jak m.in.: Lee Konitz, Greg Osby, George Garzone, Karl Martin Almqvist, Jacques Schwarz-Bard, Judy Bady, Keith Javors, Adam Pierończyk, Kuba Stankiewicz, Ewa Bem, Grzegorz Nagórski, Jacek Kochan, Aga Zaryan, Grace Kelly, Jason Palmer, Pete McCann, Artur Dutkiewicz, Jorgos Skolias, Krzesimir Dębski i inni.
Krzysztof Szmańda – ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie perkusji w 1999 roku. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera, Erika Forrestera i Johna Claytona. Jest współzałożycielem poznańskiej formacji – Soundcheck, z którą zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach jazzowych oraz wydał 3 płyty. Ponadto, Krzysztof Szmańda współpracuje z Big Bandem klubu Tygmont w Warszawie, prowadzonym przez Zbigniewa Namysłowskiego oraz z zespołami Kuby Stankiewicza i Ingi Lewandowskiej, Mariusza Bogdanowicza, Marcina Olaka, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa i Trifonidis Orchestra. Krzysztof Szmańda zatrudniony jest na stałe w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, współpracuje też orkiestrami Filharmonii Narodowej oraz Sinfonia Varsovia.
3 czerwca 2014, godz. 20:30 – Koncert “DEFIBRILLATOR
bilety: 20 zł
Defibrillator to niezwykle energetyczna formacja, której brzmienie silnie zakotwiczone jest w estetykach grindcore i noise. Grający na elektronicznym puzonie Sebastian Smolyn i posługujący się elektroniką jego brat Artur wybrali kierunek muzyki improwizowanej. Ich osobiste doświadczenia złożyły się na matrycę dla takiej muzyki, która rządzi się swoimi własnymi prawami i używa wszystkich możliwych środków, by osiągnąć swój cel. Nie ma stylistyk awangardy, których by nie eksplorowali – ich twórczość jest zainspirowana przez free jazz, nu jazz, noise czy hardcore w wielu różnych postaciach. Po kilku latach wspólnych poszukiwań do ich dźwiękowych wypraw dołączył wyjątkowy perkusista jazzowy Oliver Steidle – tak powstało trio o nazwie Defibrillator.
Sebastian Smolyn – electronic trombone
Artur Smolyn – electronics
Oliver Steidle – drums
Klasycznie wykształceni w Niemczech, Francji i Szwajcarii. Grali w wielu znanych orkiestrach i zespołach m.in. z takimi muzykami jak: Peter Brötzmann, Oliver Steidle, Daniel Buess, Julian Sartorius, Olaf Rupp, Maxime Hänsenberger.
5 czerwca 2014, godz. 20:30 – Koncert Hailu Mergia with Tony Buck and Mike Majkowski
Po ponownym wydaniu “Hailu Mergia & His Classical Instrument” na Awesome Tapes From Africa latem 2013 r., etiopski klawiszowiec i kompozytor Hailu Mergia rozpoczął swój pierwszy koncertowy tour od ponad 20 lat. Stało się to pod koniec ubiegłego roku. Teraz wraca po więcej, ku chwale ethio-jazzu!
Na trasie Hailu jest wspierany przez zamieszkałych w Berlinie Australijczyków: Tony’ego Bucka (perkusja), powszechnie znanego z długotrwałej współpracy z Necks; i Mike’a Majkowskiego (kontrabas), który zdobył uznanie za swoje występy solowe i jako sideman w koncertach z Peterem Brötzmannem i Hanem Benninkiem.
Hailu Mergia – keyboards, accordion
Tony Buck – drums
Mike Majkowski – double bass
źródło: materiały prasowe
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.
Twój blog jest dla mnie skarbnicą wiedzy.
Twój wpis sprawił, że moje serce zabiło mocniej.