Kultura ii sztuka

Noc Muzeów w Fabryce Trzciny

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów będzie miał miejsce wyjątkowy koncert. Pod patronatem znanego i szanowanego Festiwalu WUJek wystąpią trzy zespoły, które doskonale wpisują się w profil WUJKa – są młode, zdolne i u progu rozpoczęcia dużej kariery. Dodatkowo będzie można również odwiedzić wystawę monotypii Piotra Dąbrowskiego pt. “Każdy zapach, każdy szept odciska się”. Na oba wydarzenia jest wstęp wolny.

 

Na scenie Fabryki Trzciny wystąpią formacje Maja Olenderek Ensemble, Stardust Memories oraz Hanimal. Każda z nich prezentuje autorską wizję muzyki alternatywnej, nie bojąc się pięknych melodii, barwnych aranżacji i  szlachetnego brzmienia. Wszystkie razem i każda z osobna mają szanse wprowadzić odrobinę świeżego powietrza do muzycznego rynku w Polsce.

MAJA OLENDEREK ENSEMBLE
Maja Olenderek Ensemble  to skład, który zdążył już zasłynąć osobistym stylem, wymykającym się powszechnym klasyfikacjom. Grają na bogato – od nostalgicznych singer-songwriterskich ballad, przez delikatny dziewczęcy blues aż do klimatów muzyki etnicznej. Portal Jazzarium.pl napisał o nich między innymi tak: “Spektrum jest szerokie a muzycy – i liderka – dobrze radzą sobie z łączeniem, na pozór trudnych do pogodzenia, wpływów. Sama Maja dysponuje osobowością charakterystyczną – zarówno ze względu na nietuzinkową barwę głosu, jak i nietuzinkową urodę”.

STARDUST MEMORIES
Stardust Memories tworzą specyficzną i niespotykaną na polskim rynku muzyczną mieszankę – od korzennych, rootsowych”, amerykańskich dźwięków z obszaru bluesa, country, folku i bluegrassu, przez kosmiczną psychodelię, aż do współczesnej alternatywy. Specyficzny klimat stardustowych kompozycji kreują znane z produkcji z lat 60. pogłosy, mocny i zmysłowy wokal oraz psychodeliczne dźwiękowe efekty, które w połączeniu z klasycznym brzmieniem skrzypiec i wiolonczeli budują atmosferę rodem z soundtracków do filmów Tarantino, Rodrigueza czy Lyncha.

W 2013 Stardust Memories rozpoczęli pracę nad debiutancką, autorską płytą. Docenieni w ogólnopolskim konkursie SKODA Auto Muzyka (wyróżnieni przez dziennikarzy Piotra Metza i Piotra Stelmacha), planują wydanie pierwszego longplaya na drugą połowę 2014r.

HANIMAL
Hanimal to warszawska formacja, której początek dały wiersze Magdy Malarowskiej, siostry założycielki zespołu – Hani Malarowskiej. Zespół, po pierwszym koncercie we wrześniu 2011 roku, wielokrotnie zagrał w klubach, jak i w ramach festiwali muzycznych, takich jak Warsaw Music Week, Męskie Granie, Off Festival, Festiwal WUJek czy Slot Art Festival. Muzyka Hanimal jest nostalgiczna, ale to także swobodne poruszanie się pomiędzy rytmicznym, napędzającym graniem, a operowaniem plamami barwnymi.

22 stycznia 2014 roku ukazał się debiutancki długogrający album formacji zatytułowany “Poetry about the point”. Premiera płyty odbyła się w Skwerze, filii Fabryki Trzciny.

WYSTAWA “KAŻDY ZAPACH KAŻDY SZEPT ODCISKA SIĘ”
PIOTR DĄBROWSKI

Idea monotypii jako grafiki jednoodbitkowej sprawia wrażenie podobieństwa ze sposobem funkcjonowania ludzkiej pamięci, że każde wrażenie, każde wydarzenie w życiu człowieka zapisuje się w niej jako rzecz osobna i może być z tej pamięci przywoływana. Niektóre wrażenia, wydarzenia pamiętamy, niektórych nie pamiętamy. Zapomniane przypominają się w odpowiednich warunkach. Zapachy z dzieciństwa, światło z młodości, radości, bóle, obrazy ze snów sprzed lat…Wszystkie ze sobą powiązane, osobą tego, który pamięta.

Tak artysta mówi o swoich pracach: moje monotypie powstające w cyklu “zaklęte gesty” są zapisem, odciskiem gestów, rzadko zaplanowanych a raczej powstających spontanicznie, komponowanych w chwili ich tworzenia. Z całą pewnością są również poruszaniem się po terenie znanym i bliskim, przy pomocy znanych dobrze środków i przewidywalnym, ale z czasem okazują się także krokiem w nieznane, stanowiąc bodziec dalszego rozwoju. “Noc Muzeów”, jedna noc, choć odbywająca się cyklicznie, jedyna w swoim rodzaju. Zetknięcie “zaklętych gestów” z “Nocą” daje możliwość spotęgowania siły utrwalonego momentu ruchu i pozwala na chwilowe wejrzenie w “punkt” wyjścia z cyklu nieustannej powtarzalności.

źródło: materiały prasowe

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 komentarze do “Noc Muzeów w Fabryce Trzciny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *