Kultura ii sztuka

Przegląd filmów bułgarskich w Kinie Charlie

W najbliższy weekend Kino Charlie wraz z Bułgarskim Instytutem Kultury zapraszają na przegląd najważniejszych bułgarskich filmów dokumentalnych. Impreza odbywa się w ramach łódzkich Dni Bułgarii – Kultura i Smaki. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny. Zapraszamy!

 

 

Plan wydarzenia:

piątek, 22 listopada
20:00 “Statki są pełne”
Reż. Kostadin Bonew; Scenariusz: Władi Kirow, Władimir Gniatowski
Bułgaria 2005; 63′, język bułgarski z polskimi napisami

                                                                      Kadr z filmu “Statki są pełne”

Film rekonstruuje niezwykłą podróż kilku tysięcy żydowskich dzieci w latach drugiej wojny światowej. Tysiące dzieci, uciekających od koszmaru wojny, przejechało wówczas przez terytorium Bułgarii i dotarło do Ziemi Obiecanej – Palestyny. Podróż odbyła się dzięki pomocy wielu ludzi – dyplomatów, polityków, a nawet przypadkowych podróżnych.

sobota, 23 listopada
16:15 “Wyrszec. Miasto kobiet badante”
Reż. Stefan Komandarew; Scenariusz: Diana Iwanowa
Bułgaria 2009; 75′ język bułgarski z polskimi napisami

“Miasto kobiet badante” to film o nowych wschodnioeuropejskich realiach. Opowiada o historii małego miasta Wyrszec, położonego w północno-zachodniej Bułgarii. Życie w nim zmieniło się w związku z rolą, którą jego mieszkanki pełnią na rynku usług Starego Kontynentu. “Badante” w języku włoskim to zawód, polegający na opiekowaniu się starszymi lub umierającymi ludźmi. Bułgarskie emigrantki z miasta Wyrszec najczęściej wybierają właśnie ten sposób zarabiania pieniędzy. Powoduje to, że w miasteczku dzieci są wychowywane tylko przez ojców, a niektóre rodziny się rozpadają.

17:45 “Imigranci”
Reż. Andrej Altyparmakow; Scenariusz: Andrej Ałtyparmakow
Bułgaria 2009; 76′, język bułgarski z polskimi napisami

Film o życiu kilku rodzin bułgarskich, które mieszkają w okolicach Walencji i o ich przyjaciołach, podtrzymujących ich na duchu. Wszyscy opowiadają swoją historię emigracji, prawdziwą i szczerą – o łzach, bólu, nostalgii oraz milczeniu. Film przedstawia również przyjaźń i życzliwość Hiszpanów, którym również nie obce są ciężkie lata na emigracji.

niedzelia, 24 listopada
16:15 “Europolis”
Reż. Kostadin Bonew; Scenariusz: Władi Kirow
Bułgaria/ Austria 2009; 80′ język bułgarski, rosyjski i rumuński z polskimi napisami
Nagrody: Złoty Ryton 2009, Płowdiw

                                                                             Kadr z filmu “Europolis”

“Europolis” to bułgarsko-austriacka produkcja o mieście Sulina, położonym w delcie Dunaju, przy samym ujściu do morza. Tytuł filmu zapożyczony został od tytułu powieści, którą napisał w roku 1933 komendant położonego tu portu rzecznego. Sulina była wówczas pełnym życia miastem, z urzędowym francuskim, jednak jego obywatele porozumiewali się aż w 27 językach. Autor książki już wówczas jednak dostrzegał symptomy powolnego zamierania portu i miasta, a jego proroctwo niestety się spełniło.

17:45 “Korytarz nr 8”
Reż. Boris Despodow; Scenariusz: Boris Despodow
Bułgaria 2008; 74′, język bułgarski z polskimi napisami

                                                                               Kadr z filmu “Korytarz nr 8”

Korytarz nr 8 to projekt UE dotyczący budowy drogi łączącej wybrzeże Morza Czarnego z wybrzeżem Morza Adriatyckiego i południowymi Włochami. Celem inicjatywy jest połączenie 926 kilometrów przebiegających przez kraje, których mieszkańcy na przestrzeni wieków przeżywali wiele dramatycznych wydarzeń. Dotychczas została zrealizowana tylko część projektu. Mimo tego reżyser Boris Despodow postanowił podjąć podróż Korytarzem nr 8.

źródło: materiały prasowe

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

Jeden komentarz do “Przegląd filmów bułgarskich w Kinie Charlie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *