Kultura ii sztuka

Radio Azja: Hiromichi Sakamoto

Hiromichi Sakamoto jest bohaterem filmu I tak nie zależy nam na muzyce w reżyserii Cedrika Dupire i Gasparda Kuentza, którego specjalny pokaz z udziałem muzyka odbędzie się w kinie Muranów 26 listopada. Dzień później zapraszamy na koncert artysty w TR Warszawa.

 

I tak nie zależy nam na muzyce to jeden z najoryginalniejszych muzycznych dokumentów ostatnich lat. Panorama niezależnej sceny japońskiej, od noise’u, przez industrial, laptopy, minimal, po avant-pop. Siła filmu pochodzi m.in. ze zderzeń fragmentów koncertów z ujęciami z życia codziennego. Reżyserzy umieszczają twórczość ośmiu tokijskich muzyków, w tym właśnie Hiromichiego Sakamoto, na szerszym społecznym tle. Przez muzyczny pryzmat przepuszczają konfrontację idei niezależności z konsumpcyjnym charakterem życia we współczesnej metropolii. Traktują swoją muzykę jako niepokojącą i prawdziwą rzeczywistość, ukrytą pod fikcyjną powierzchnią konsumpcji. Proces wychodzenia z iluzji bogactwa i dobrobytu, nieograniczonego dostępu do dóbr i informacji odbywa się na marginesach, poza systemem. Rozczarowani outsiderzy właśnie tam szukają autentyczności.

Hiromichi Sakamoto – artysta wszechstronny, instrumentalista i kompozytor, w trakcie swoich koncertów nie tylko gra na wiolonczeli i w niekonwencjonalny sposób operuje głosem, ale również używa piły, wiertarek oraz innych niezwiązanych ze sceną i muzyką przedmiotów. W celu rozszerzenia dźwiękowych możliwości wiolonczeli ośmiela się wykonywać różne eksperymenty, uderzając i szorując jej powierzchnię wiertarką elektryczną lub szlifierką, produkując przy tym widowiskowy deszcz iskier. Podczas jego występów usłyszeć można zarówno bardzo radykalne formy improwizowane, jak i starannie skomponowane utwory liryczne.

Oprócz solowej działalności koncertowej tworzy liczne projekty z artystami zajmującymi się filmem, teatrem, sztukami wizualnymi, fotografią, butoh czy street artem. Jego twórczość jest niezwykle eklektyczna i wykracza poza granice gatunku. Hiromichi Sakamoto był członkiem takich zespołów jak Pa czy Shibusa-shirazu. Współpracował m.in. z Yoshihide Otomo, Kazuhisa Uchihashi, Keiji Haino i Larsem Hollmerem.

Spotkanie z Hiromichim Sakamoto oraz pokaz filmu I tak nie zależy nam na muzyce
26. 11 – Warszawa, kino Muranów

godz. 20.00
Bilety: 10 zł

Koncert Hiromichi Sakamoto
27.11 – Warszawa, TR

godz. 20.00
Bilety: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)
Wydarzenie na FB

Bilety na koncert  dostępne są na stronach piecsmakow.pl, eBlilet.pl oraz w sieci salonów Empik i kasie TR Warszawa. Posiadacze karnetów na Festiwal Filmowy Pięć Smaków mogą nabyć bilety na koncerty z 50% zniżką na stronie www.piecsmakow.pl
Bilety ulgowe dla młodzieży uczącej się do 26 roku życia oraz emerytów i rencistów dostępne są wyłącznie na stronie eBilet.pl oraz w salonach Empik i kasie TR Warszawa.

5kilo kultury jest patronem medialnym koncertu oraz FF Pięć Smaków.

źródło: materiały prasowe

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.

2 komentarze do “Radio Azja: Hiromichi Sakamoto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *