Film i KinoKULTURA I SZTUKA

Film “Samotny Mężczyzna” – debiut Toma Forda projektanta

Tonący w ciemnościach oceanu mężczyzna. Niepokojący dźwięk skrzypiec. Biały śnieg i zakrwawione ciało. Te dramatyczne sceny serwowane są nam w pierwszych minutach filmowego debiutu Toma Forda. Mowa o filmie “Samotny mężczyzna”. Mający swoją polską premierę rok temu A Single Man to dramat o samotności, cierpieniu oraz szaleństwie miłości. Jak projektant mody poradził sobie z reżyserią i dlaczego głównej roli nie mógł zagrać nikt inny, jak Colin Firth?

Debiut filmowy Toma Forda

Gucci, Yves Saint Laurent, to dla nich tworzył jeden z bardziej znanych kreatorów mody XXI wieku Tom Ford. Jego styl opisać można jako perfekcyjną mieszankę elegancji, minimalizmu i chorobliwego pedantyzmu. Identyczne cechy opisywać mogłyby jego ekranizację powieści Christophera Isherwooda o tym samym tytule. Dlaczego film “Samotny mężczyzna”? Według projektanta, reżyseria wcale nie różni się tak bardzo od projektowania ubrań:

You have to have an idea. You have to have a vision. You have to communicate to a team of people to help you realize that vision and you have to create an environment that allows those people to give the very best that they can give.

Fabuła filmu

Południowa Kalifornia, rok 1962. Wypadek samochodowy, śmierć ukochanego – to wspomnienie po raz kolejny boleśnie budzi do życia George’a Falconera (Colin Firth), który musi sobie radzić tak ja inny biohater filmu o śmierci. Poruszając się po luksusowym, szklanym domu główny bohater po raz kolejny zmaga się z własnym życiem. Idealnie wyprasowana koszula, wypastowane buty, perfekcyjnie skrojony garnitur, ułożone symetrycznie na biurku koperty i czekający w szufladzie rewolwer. Myśl o popełnieniu samobójstwa i uwolnieniu się od ciągłego cierpienia jest dla Falconera jedyną motywacją do przetrwania kolejnego dnia.

Planuje więc ostatni dzień przeżyć w pełni, chłonąc otaczający go świat całym sobą. Wykonuje przy tym misternie ułożony plan. List pożegnalny, opróżnienie skrytki w banku, ostatni wykład na uczelni oraz spotkanie ze swoją wieloletnią przyjaciółką Charlotte. W tej roli intrygująca Julianne Moore. Wiecznie odurzona, z papierosem w dłoni i nieszczęśliwie zakochana w przyjacielu geju kobieta po przejściach.

Living in a past is my future. – to zdanie wypowiedziane przez Charlotte całkowicie ją definiuje.

Łączy ją z George’m dokładnie ten sam problem. Nie mogąc pogodzić się z przeszłością, nie potrafią odnaleźć się w teraźniejszości. Oboje są nieszczęśliwi i niewyobrażalnie samotni. George nie chce tak żyć. Podejmuje heroiczne próby odebrania sobie życia, bez rezultatu. Gdy traci wszelką nadzieję pojawia się jednak osoba, która może zupełnie odmienić jego przyszłość.

O czym jest film “Samotny mężczyzna”?

Film jest opowieścią o utracie, ale też niespodziewanym odnajdywaniu szczęścia. Reżyser dobrał obsadę swego filmu perfekcyjnie. Jak sam przyznał jego pierwszym wyborem byli Firth i Moore, nie wyobrażał sobie tego inaczej. Co zauważyli i nagrodzili również odbiorcy filmu “Samotny mężczyzna”, honorując Firth’a Złotym Globem oraz nagrodą BAFTA dla najlepszego aktora. Nieodłącznym elementem tworzącym nastrój Samotnego mężczyzne jest oczywiście muzyka. Skomponowana przez Abla Korzeniowskiego przepiękna ścieżka dźwiękowa buduje ten film od pierwszej do ostatniej minuty. Przeplatana z dźwiękami deszczu czy szumem morza, który podkreśla emocje bohaterów.

Film dopracowany jest w każdym szczególe. Scenografia prosto z planu zdjęciowego Mad Men zdaje się przenosić nas w początek lat 60′. Film Samotny Mężczyzna, to obraz niezwykle wzruszający i piękny. Niesamowicie szczera interpretacja ponadczasowego tematu prawdziwej miłości i prędzej czy później nadchodzącej samotności. Bo jak powiedział główny bohater:

Jedyne chwile, dla których warto żyć, to te rzadkie momenty, gdy jest się blisko drugiego człowieka.

Natalia Spychała

Film “Samotny mężczyzna”

Reżyseria: Tom Ford

Premiera: 11 września 2009 (świat), 14 maja 2010 (Polska)

Produkcja: USA

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.

Jeden komentarz do “Film “Samotny Mężczyzna” – debiut Toma Forda projektanta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *