Retrospektywa filmów Grzegorza Królikiewicza na festiwalu Młodzi i Film

Bohaterem tegorocznej retrospektywy na festiwalu Młodzi i Film będzie Grzegorz Królikiewicz. Pierwszego dnia zaraz po gali otwarcia w kinie Kryterium odbędzie się inaugurujący tegoroczną edycję imprezy seans filmu Na wylot.

 

Na wszystkie pozostałe retrospektywne pokazy organizatorzy zapraszają do kina Alternatywa. W programie Idź, Przypadek Pekosińskiego czy Zabicie ciotki. Po projekcji najnowszego filmu Grzegorza Królikiewicza Sąsiady, który odbędzie się 26 czerwca o godz. 12.00, będzie okazja spotkać się z reżyserem. Rozmowę będzie moderował Jakub Socha. Wstęp jest bezpłatny.

Grzegorz_Królikiewicz_fot.Łukasz_KrólikiewiczGrzegorz Królikiewicz, fot. Łukasz Królikiewicz

Jakub Socha tak zapowiada to spotkanie:

W 1971 roku, w wywiadzie dla miesięcznika Film, powiedział: Irytuje mnie pewien typ kultury znajdujący odbicie w polskich filmach. Jest to kultura z pretensjami do małej stabilizacji, lansująca wizję życia przeciętnego. Rok później zadebiutował na dużym ekranie filmem Na wylot, który jest manifestacją tej irytacji i zarazem manifestacją odwagi artystycznej. Początkiem budzącej podziw, konsekwentnej – choć niełatwej – drogi twórczej.

Grzegorz Królikiewicz, samotnik, buntownik i odszczepieniec; mimo tego, że kręci już filmy od kilkudziesięciu lat, ciągle jest filmowcem młodym duchem, co udowodnił swoim ostatnim filmem – Sąsiady. W Koszalinie porozmawiamy z reżyserem właśnie o tej młodości, a także o tym wszystkim, co się wiąże z kinem i zawodem filmowca w kraju nad Wisłą.

5kilo kultury jest patronem medialnym festiwalu.

źródło: materiały prasowe

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.