Kultura ii sztuka

Subiektywny przegląd premier płytowych: czerwiec 2014

Ostatni miesiąc przed wakacjami jest wyjątkowo pracowitym okresem dla wytwórni płytowych oraz wykonawców. Spośród sporej ilości premier wyłowiliśmy te najlepsze. Sprawdźcie, czego warto posłuchać w czerwcu.

 

09.06 – Kasabian – 48:13 (Sony Music)

Piąty album formacji to kolejny etap artystycznych poszukiwań, które odbywają się już od momentu nagrania pierwszej płyty. 48:13 jest więc zbiorem najlepszych pomysłów z ostatnich dziesięciu lat, dodatkowo wzbogaconych o najnowsze inspiracje zespołu. Główny pomysłodawca krążka oraz autor tekstów – Sergio Pizzorno – przyznał, że przy tworzeniu nowego materiału wzorował się na elektronice, hip-hopie oraz muzyce lat 60. Na utwór promujący płytę formacja wybrała Eez-eh.

09.06 – Glass Animal – ZABA (Wolf Tone)

W zeszłym roku można było posłuchać ich na OFF Festivalu, w czerwcu zadebiutowali z krążkiem ZABA. Głównym pomysłodawcą utworów na płycie jest lider formacji Dave Bayley, który inspirował się literaturą (m. in. Jądrem ciemności Josepha Conrada i Wyspą doktora Moreau Herberta Wellsa) oraz zaburzeniami psychicznymi, które jako student psychologii mógł poznać niezwykle dokładnie. Produkcją płyty zajął się Paul Epworth, stojący za sukcesami Adele, Foster The People i Florence Welch. Album promuje utwór Gooey.

09.06 – Jack White – Lazaretto (Third Man/Columbia Records)

Jack White po raz kolejny postanowił zelektryzować publiczność. Tym razem błyskawicznie nagranym singlem. Muzyk w ramach Record Store Day postanowił pobić rekord Guinessa i stworzyć najszybciej wyprodukowany utwór w historii. Tytułowy Lazaretto powstał w 3 godziny 55 minut i 21 sekund. Nieco więcej czasu zajęło przygotowanie całego materiału na album, bo trwało to niemal półtora roku. Po przesłuchaniu pierwszych singli wydaje się jednak, że warto było czekać. Oprócz numeru tytułowego płytę promuje High Ball Stepper.

09.06 – Die Antwoord – Donker Mag (Zef Records/Mystic)

Donker Mag to trzeci krążek kontrowersyjnej grupy. Jest on kolejną próbą popularyzacji kultury ZEF na całym świecie. Czy się uda? Dowiemy się już wkrótce. Na razie duet zszokował publikę kolejnym teledyskiem. Tym razem do utworu Pitbull Terrier, będącym coverem grupy Emira Kusturicy – The No Smoking Orchestra.

5kilo kultury jest patronem medialnym wydawnictwa.

12.06 – The Acid – Liminal (Liberator/Mystic)

Debiutancki album The Acid powstał dzięki współpracy trzech muzyków: producenta Adama Freelanda, kompozytora i profesora technologii muzyki Steve’a Nalepy oraz wokalisty Ry X. Pierwsze szkice utworów nagrywane były na iPhone’a, jednak dalszy proces tworzenia albumu przebiegł już dużo bardziej profesjonalnie. Efekt wspólnej pracy to płyta trudna do zaszufladkowania, w której oprócz klasycznej elektroniki usłyszymy dźwięki miasta, śpiew ptaków oraz granie na szprychach od roweru.

5kilo kultury jest patronem medialnym wydawnictwa.

16.06 – Klaxons – Love Frequency (Akashic Records)

Trzeci album studyjny Brytyjczyków ukaże się po czterech latach przerwy. Grupa do współpracy nad nowym krążkiem zaprosiła m. in. Toma Rowlandsa z Chemical Brothers, Gorgon City, Erola Alkana oraz Jamesa Murphy’ego znanego z LCD Soundsystem. Efektem wytężonej pracy ma być płyta odwołująca się klimatem do lat 90. Promują ją utwory There Is No Other Time oraz Show Me a Miracle.

17.06 – The Antlers – Familiar (Transgressive Records/Mystic)

Trzeci album nowojorskiego tria ukaże się dwa lata po ostatnio wydanym materiale grupy, czyli EP-ce Undersea. Nowy krążek w całości został nagrany w studiu na Brooklynie, a za jego miks odpowiadał Chris Coady, współpracujący wcześniej m.in. z Yeah Yeah Yeahs oraz TV on the Radio.  Płytę promuje utwór Palace.

23.06 – The Natural Born Chillers – TNBC (Osterdam Records)

TNBC będzie długogrającym debiutem ostrowskiej formacji. Do tej pory grupa wydała tylko dwie EP-ki – w 2011 i 2012 roku. Najnowszym materiałem zespół ma szansę udowodnić, że pochwały, jakie spływają na nich po każdym koncercie i festiwalu, nie są przesadzone.

5kilo kultury jest patronem medialnym wydawnictwa.

23.06 – How To Dress Well – What Is This Heart? (Weird World)

Za produkcję nowego albumu składu Toma Krella odpowiedzialny był Rodhaid McDonald, który w przeszłości współpracował z Adele, The xx, Savages oraz Vampire Weekend. Trzeci krążek formacji promują utwory Words I Don’t Remember oraz Repeat Please.

Przygotował Dział Muzyczny: Daniel Kiełbasa

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 komentarze do “Subiektywny przegląd premier płytowych: czerwiec 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *