Kultura ii sztuka

Subiektywny przegląd premier płytowych: czerwiec

W maju rozpoczęliśmy mini cykl, w którym informujemy was o najciekawszych premierach płytowych. Nie zaniechaliśmy w żadnym wypadku tej koncepcji i w czerwcu. Poniżej możecie przeczytać o kilku naszych typach przypadających na obecny miesiąc.

 

03.06 – Queens Of The Stone Age – …Like Clockwork (Matador Records)

Co prawda krążek premierę miał kilka dni przed publikacją tego artykułu, jednak nie zmienia to faktu, że jest to jeden z najbardziej oczekiwanych albumów tego roku. Można tylko przypomnieć, że poprzedzający obecny album Era Vulgaria został wydany aż sześć lat temu.

04.06 – Disclosure – Settle (Island Records)

Podobna sytuacja jak z QOSTA. Krążek pojawił się czwartego czerwca. Ale jeżeli ktoś go jeszcze nie słuchał, to powinien zrobić to jak najprędzej. Nie zdradzimy wam co na nim jest, ale i tak zachęcamy. Disclosure to jeden z najciekawszych duetów na brytyjskiej scenie klubowej. Dwóch młodziaków: Guy (rocznik 91) i Howard (rocznik 94) Lawrence dopiero rozpoczynają karierę, a już zachwycają swoimi utworami. W zeszłym roku zebrali świetne opinię za swoją EP-kę The Face, teraz pora, by słuchacze na całym świecie docenili ich debiutancki album.

10.06 – Boards of Canada – Tomorrow’s Harvest (WARP)

Jeżeli mowa o duetach z Wysp Brytyjskich, to nie można nie napisać tutaj o kolejnym wielkim powrocie. Ostatnia płyta Boards of Canada ukazała się aż osiem lat temu. Aby dodatkowo podkręcić atmosferę, szkocka formacja rozpoczęła tajemniczą akcję promocyjną (zagadkowe krążki z parosekundowymi nagraniami, zakodowana strona internetowa). Ostateczne efekty pracy zespołu będą znane już niedługo. Wtedy okażę się, czy reklamowe zagrywki były równie dobre jak nowy materiał.

10.06 – Black Sabbath – 13 (Universal Music)

Fani QOTSA i BoC czekali długo? To nic w porównaniu do czasu, jaki czekać musieli fani Black Sabbath. Ostatni krążek heavy metalowej formacji, Forbidden, ukazał się w 1995! 13 to także pierwszy album Sabbathów z Ozzym Osbournem i Geezerem Butlerem od 1998 (wtedy to wydano koncertowe Reunion). W tworzeniu najnowszego materiału pomagał także perkusista znany z Rage Against The Machine oraz Audioslave – Brad Wilk.

11.06 – Fismoll – At Glade (Next Pop Label)

Fismoll to młody i utalentowany songwriter z Wielkopolski. At Glade to natomiast jego debiutancki album, który ma szansę lekko zatrząsnąć polską muzyką gitarową. Polaka już teraz porównuje się do Bon Ivera, Bena Howarda i Damiena Rice’a. W realizacji i produkcji krążka pomagał Robert Amirian, a masteringiem zajęła się Mandy Parnell. Próbki możliwości 19-latka można szukać w utworze Let’s Play Birds.

17.06 – Sigur Rós – Kveikur (XL Recordings)

Islandczycy po wyjątkowo słabym Valtari postanowili nieco zmienić swój repertuar. Przede wszystkim, po raz pierwszy od debiutu nagrywali w trzyosobowym składzie. Po drugie, formacja postawiła tym razem na o wiele cięższe i mroczniejsze brzmienia. Przedsmak tego, co będzie czekać nas na Kveikur, można było usłyszeć na wydanej w marcu EP-ce Brennistein.

18.06 – Kanye West – Yeezus (Def Jam)

“Yeezus” to nazwa nadchodzącego, szóstego albumu Kanyego Westa. Całość nagrana została w Paryżu, a gościnnie na krążku pojawić ma się pokaźna lista artystów, m.in.: Daft Punk, Frank Ocean, TNGHT, Hudson Mohawke, Azealia Banks czy Chief Keef. Pierwszy utwór New Slaves został zaprezentowany w programie Saturday Night Live.

 28.06 – Tom Odell – Long Way Down (Sony Music)

21-letni Tom Odell został już na początku swojej kariery okrzyknięty sensacją i objawieniem muzycznym. W 2012 roku dzięki swojej EP-ce Songs From Another Love został nominoway do nagrody BRIT Awards w kategorii Critics’ Choice Award. Na początku 2013 BBC umieściło go w prestiżowym plebiscycie – BBC Sound of 2013. Jego najnowszy krążek, który ukaże się pod koniec czerwca, promują utwory Another Loveoraz Hold Me.

5kilo kultury jest patronem medialnym płyty.

Przygotował Dział Muzyczny: Daniel Kiełbasa

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

2 komentarze do “Subiektywny przegląd premier płytowych: czerwiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *