Kultura ii sztuka

Szczęśliwa siódemka

W piatek 4 kwietnia do katowickiego Mega Clubu zawitali Tides From Nebula, Obscure Sphinx i Besides. Był to siódmy koncert zagrany w tym zestawieniu. Jak się okazało, dla wszystkich obecnych w klubie ta siódemka stała się niezwykle szczęśliwa.

 

Tides From Nebula

Besides, mimo że może pochwalić się w swoim dorobku jedynie debiutanckim długograjem, przez wielu zaliczany jest już do czołówki polskiego post-rocka. Dwa tygodnie temu udowodnili słuszność tej tezy w katowickim Gugalandrze krótkim występem w półfinałach Emergenzy, dystansując konkurencję. W Mega mieli ciut więcej czasu, co skrzętnie wykorzystali, prezentując materiał ze swojego debiutu. Było lirycznie i romantycznie, ale z powerem i energią. Już teraz widać i słychać, że rośnie nam niemała gwiazdka, dla której tylko kwestią czasu jest dotarcie do zagranicznej publiczności.

Obscure Sphinx swoją najnowszą płytą udowodnili z kolei, że formułę post-metalu można odświeżać wychodząc poza określone wcześniej ramy. Muzyka grupy i głos Wielebnej, połączone i zaprezentowane na żywo, dają wręcz piorunujący efekt. Obok tego zespołu nie da się przejść obojętnie. Wokalistka całą sobą weszła w wyśpiewywane i wykrzykiwane treści, wyginając się i pełzając po scenie. Muzycy nie tracili kontaktu z zafascynowaną występem publicznością, co przekładało się na głośne owacje po każdym wykonanym przez grupę utworze. Dużo dało świetne oświetlenie budujące mroczny świat – klub wypełnił się niepokojem rodem z mrożących krew w żyłach dreszczowców. Akustyce również nie można było nic zarzucić, co cieszy szczególnie, bo klub, w którym odbywały się piątkowe koncerty, od dawna ma z tym niemały problem. 4 kwietnia wszystko słychać było niemal nieskazitelnie, co polepszało odbiór tego niesamowitego koncertu. Obscure Sphinx przyćmił wszystkie zespoły grające tego dnia w Mega Clubie. Nawet Tides From Nebula.

Tides From Nebula nigdy nie należeli do moich ulubionych koncertowych bandów. Ich płyty łykam ze smakiem, ale na koncertach ciut mnie nużą. W piątek zagrali poprawnie, efektownie, ale nic poza tym – bez TEJ iskry. Od zespołu, który określa się mianem jednego z czołowych przedstawicieli rodzimej sceny post-rockowej, wymagam zdecydowanie więcej. Na żywo chłopaki grają fajnie, ale nie potrafią przyciągnąć mojej uwagi na dłużej. Nagłośnienie super, oświetlenie super, ale ich koncert zagrany po Obscure Sphinx był jedynie poprawny. Spodziewałem się znacznie więcej.

Obscure Sphinx9 Obscure Sphinx4 Obscure Sphinx6 Obscure Sphinx7 Obscure Sphinx8 Obscure Sphinx5 Obscure Sphinx Obscure Sphinx2 Obscure Sphinx1

Tides From nebula5 Tides From nebula6 Tides From nebula3 Tides From nebula2 Tides From nebula

zdjęcia: Justyna Sztyper, tekst: Tomasz Spiegolski

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

Jeden komentarz do “Szczęśliwa siódemka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *