Złota Palma z Cannes na Dwóch Brzegach!

Dwa Brzegi 2015 (plakat)Festiwalowy film roku na Dwóch Brzegach. Dheepan Jacquesa Audiarda, tegorocznego zdobywcę Złotej Palmy, będzie można zobaczyć już 8 sierpnia podczas finału festiwalu.

 

Emigracja jako sposób na przeżycie – to temat najnowszego filmu francuskiego reżysera. Audiard opowiada historię byłego żołnierza, młodej kobiety i małej dziewczynki, którzy, udając rodzinę, uciekają z pogrążonej w wojnie domowej Sri Lanki do będącej szansą na lepszą przyszłość Europy. Docierają na przedmieścia Paryża i zatrzymują się w jednym z mieszkań socjalnych. Nie znają się, ale próbują wspólnie ułożyć na nowo swoje życie.

Jacques Audiard, nazywany francuskim Martinem Scorsese, serwuje w Dheepan wybuchową mieszankę dramatu społeczno-politycznego, love story i brutalnego kina akcji – ocenia Dyrektor Artystyczna Grażyna Torbicka. Dheepan, ze znakomita rolą debiutanta Jesuthasana Antonythasana, to kino radykalne, pokazujące świat imigrantów z punktu widzenia ich samych. To także bardzo ważny film w kontekście tysięcy imigrantów przybywających do Europy w poszukiwaniu lepszego życia.

Dheepan (1)
Nagroda główna na francuskim festiwalu dla Jacquesa Audiarda to oczywiście największy, choć jednocześnie nie jedyny sukces tego reżysera. Jego wcześniejszy film, Prorok, w 2009 roku zdobył w Cannes Grand Prix. Pierwszy pokaz w Polsce tego obrazu również miał miejsce na Dwóch Brzegach. I podobnie jak teraz w przypadku Dheepan, z włączeniem go do programu festiwalowego czekaliśmy do ostatniej chwili, bo po Cannes Audiard dokonywał jeszcze montażowych retuszy – dodaje Grażyna Torbicka.

Wiecej informacji o festiwalu tutaj.

źródło: materiały prasowe

Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.

7 komentarzy do “Złota Palma z Cannes na Dwóch Brzegach!

 • 28 lutego, 2022 o 18:51
  Permalink

  Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam się z Tobą w 100 i popieram zawarte poglądy w soposb pro-subiektywny 🙂 E. Zegadłowicz.

  Odpowiedz
 • 3 marca, 2022 o 21:27
  Permalink

  Sukces polega na tym, że zdobywa się to co się chciało. Szczęście polega na tym, że podoba się to co się ma. E.G.

  Odpowiedz
 • 13 marca, 2022 o 15:42
  Permalink

  Z szacunkiem i podziwem ślędzę twego bloga, uważnie czytam wszystkie posty, to jest dobra i właściwa droga budować dydaktyczne „mosty”.

  Odpowiedz
 • 24 marca, 2022 o 16:04
  Permalink

  Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

  Odpowiedz
 • 2 maja, 2022 o 05:37
  Permalink

  Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Czym się inspirujesz na codzień ? skad czerpiesz pomysły na wpisy ?

  Odpowiedz
 • 8 czerwca, 2022 o 21:53
  Permalink

  By aktorka odniosła sukces, powinna mieć twarz Wenus, umysł Minewry, wdzięk Terpsychory, pamięć wziętego prawnika oraz skórę z gaźnika. E. Barrymore UMS*

  Odpowiedz
 • 15 czerwca, 2022 o 10:08
  Permalink

  Największą satysfakcją w życiu jest zrobić coś, o czym ludzie mówią, że jest niemożliwe. Walter Bagehot

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.