Kultura ii sztuka

Zona — wystawa fotografii Roberta Olejnika

Od 8 czerwca wrocławska Galeria Socato zaprasza na wystawę fotografii Roberta Olejnika. “Zona” to próba zmierzenia się z science fiction w niekoniecznie odrealniony sposób, bliższy postapokaliptycznym wizjom Lema czy Tarkowskiego.

 

Wśród zalewu banalnych, komercyjnych fotomontaży prace Roberta Olejnika stanowią interesujący wyjątek. Oscylują na krawędzi nurtu konceptualnego, a zarazem komercyjno-reklamowego. Olejnik podąża tropem chętnie wykorzystywanym przez artystów i amatorów współczesnego fotomontażu, tworząc prace z gatunku mrocznego science fiction. Postapokaliptyczna wizja rodem z Lema czy Tarkowskiego to nie tylko wyestetyzowany, cyfrowo manipulowany obraz, to przede wszystkim nowa, skłaniająca do refleksji wizja, tylko z pozoru surrealistyczna.

Popkulturowa science fiction oswoiła obraz statków kosmicznych, ubranych w skafandry ziemian i atakujących obcych. U Olejnika fantastyka ma wstrząsająco realne oblicze. To krok dalej niż wizje “miejskiej gangreny” i architektoniczny chaosu Kazimierza Podsadeckiego i Kobasa Laksy. W zdewastowanym, postindustrialnym pejzażu zaawansowanej techniki nie zdążyła jeszcze zastąpić natura. Powstał cykl portretów zwierząt, osadzonych wśród ruin w zdemolowanym miejskim krajobrazie. Ogromna precyzja detalu i perfekcja wykonania sprawiają, że trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać manipulację. Mnogość szczegółów hipnotyzuje widza, a priori odrzucającego myśl, że obcuje z montażem.

Sugestywność obrazu jest tym większa, że światło, kolor i wyrazistość szczegółu zbliżają kreatywne zdjęcia Olejnika do dagerotypów. Na wpół monochromatyczny obraz upodabnia się do XIX-wiecznego kanonu fotografii. Przy czym termin “fotografia” daje się odczytać w prosty sposób jako związek “światła” i “pamięci”. Przestrzeń nasycona światłem odciska się w odbitce tworząc niezwykłą ułudę realności.
W sferze ideowej Olejnik daleki jest od moralizatorstwa. Nie krytykuje współczesnej cywilizacji, urbanizacji, dehumanizacji, zanieczyszczenia i ogólnego upadku. Głównym problemem staje się adaptacja, rozumiana jako mechanizm biologiczny lub psychiczny, który powstaje w toku ewolucji danego gatunku, pozwalający na przystosowanie się do określonych warunków otoczenia.
Olejnik Proponuje widzom grę, podsuwając obrazy, strzępy pamięci, nakłania do rozszyfrowania cytatów lub tylko wpływów, którym sam się poddał. Każdy może je na swój sposób odbierać i sam ich znaczenie kształtować.

 

Wystawa odbędzie się w ramach wymiany dzieł z warszawską Apteką Sztuki. Od 8.06 we wrocławskiej Galerii Socato otwarta będzie wystaw fotografii Roberta Olejnika pt. “Zona”. W tym samym czasie w Warszawie otwarta zostanie wystawa artystów Socato — Moniki Smyły oraz Jarosława Grulkowskiego.

8.06–30.06.2012 — Wrocław, Galeria Sztuki Socato

Kurator: Katarzyna Haber-Pułtorak (Apteka Sztuki, Warszawa)

źródło: materiały prasowe

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.

Jeden komentarz do “Zona — wystawa fotografii Roberta Olejnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *