Zaćma to niebezpieczna choroba, która dotyka coraz więcej Polaków. Jedynym sposobem na jej leczenie jest operacja zaćmy – niestety, w tym przypadku leczenie farmakologiczne nie usuwa choroby, a jedynie hamuje jej rozwój.

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na najczęściej zadawane pytania odnośnie operacji zaćmy i samej choroby. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Pytania dotyczące samej choroby

Czym jest zaćma?
Zaćma – określana też jako katarakta – to zmętnienie soczewki, które utrudnia prawidłowe widzenie, a z czasem, jeśli choroba nie jest leczona, może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Objawy choroby
Zaćma ma zestaw rozpoznawalnych objawów, ale, niestety, w początkowej fazie rozwijają się one bardzo powoli. Z tego powodu choroba często diagnozowana jest w późniejszym stadium, kiedy pojawiają się takie symptomy, jak wrażenie, że widzi się przez mgłę lub że patrzy się przez brudną szybę. Kolejnym objawem jest problem widzenia w pochmurne dni lub gdy zapada zmierzch. Charakterystyczne dla katarakty jest również wrażenie, że kolory są bardziej wyblakłe niż w rzeczywistości oraz podwójne widzenie. Osoby mające zaćmę często borykają się z łzawieniem oczu.

Jak wspomnieliśmy na samym początku, katarakta to choroba, która w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań wzroku. To one pomagają wykryć zaćmę we wczesnym stadium, dzięki czemu nie musimy martwić się, że podejmiemy leczenie za późno.

Kiedy należy usunąć zaćmę?
Jak już wcześniej pisaliśmy, zaćma to niebezpieczna wada wzroku, więc należy ją usunąć najszybciej, jak to możliwe. Na tę chwilę najskuteczniejszą metodą leczenie jest operacja zaćmy.

Pytania dotyczącej operacji zaćmy

Jak przebiega operacja na zaćmę?
Metod usuwania zaćmy jest kilka. Najpopularniejsza jest fakoemulsyfikacja. Składa się z dwóch etapów, pierwszy polega na operacyjnym usunięciu soczewki za pomocą ultradźwięków. W drugim etapie specjalista wszczepia sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Zaletą fakoemulsyfikacji jest jej małoinwazyjność i skuteczność.

Ile trwa zabieg? Czy usunięcie zaćmy jest bolesne?
Zabieg trwa około 20 minut. To szybka, małoinwazyjna operacja, która w dodatku jest bezbolesna dla pacjenta. Wszystko dzięki znieczuleniu miejscowemu lub – w nielicznych przypadkach – narkozie.

Czy zabieg usunięcia zaćmy trzeba powtarzać co kilka lub kilkanaście lat?
Nie, operacja zaćmy w Gliwicach lub innych miastach wykonywana jest tylko raz. Wymiana zmętniałej soczewki na sztuczny odpowiednik daje pacjentowi pewność, że choroba nie powróci po kilku latach.

Czy długo trzeba czekać na operację zaćmy na NFZ?
Niestety, kolejki w większości województw są naprawdę spore i nieczęsto pacjent musi przygotować się nawet na 18 miesięcy czekania. Półtora roku to sporo czasu, dlatego warto zdecydować się na alternatywę, jaką jest leczenie w prywatnej klinice.

Szukasz dobrego okulisty w Gliwicach? Interesuje Cię operacja zaćmy w Gliwicach https://pryzmat-okulistyka.pl/zacma-i-co-dalej? W takim razie koniecznie sprawdź Pryzmat, to uznana poradnia okulistyczna w tym mieście.