Luty w Dwa Osiem
Przezentujemy rozpiskę wydarzeń na najbliższy miesiąc w warszawskim Dwa Osiem. Sprawdźcie, co klub przygotował na luty.
14 lutego godz. 22:00 – Love & Ecstasy – Grobel & Matat Proffesionals – impreza
wstęp wolny
Grobel aka Love, Matat Professionals aka Ecstasy jako Since Way Back – alkohol, dymiarka, gramofony
15 lutego godz. 15:30 – Magic Sunday: Ok Time #8 – seans filmowy
W tę niedzielę na MAGIC SUNDAY Films będzie można zobaczyć kolejno:
• Niekończącą się opowieść (1984), reż. W. Petersen
• Jodorowsky’s Dune (dokument o filime, który nigdy nie powstał; 2013), reż. F. Pavich
• Diunę (1984), reż. D. Lynch
• Kreta (El Topo; 1970), reż. A. Jodorowsky
W żadnym innym kinie nie ma takich maratonów. I leżaków.
19 lutego godz. 20:00 – Syny (Piernikowski/Etamski) + Łukasz Rychlicki Solo – koncerty
bilety: 20 zł
Syny to nowy projekt Roberta Piernikowskiego (Napszykłat) oraz producenta 1988 (Stella, Raw, Etamski). Po czterech latach współpracy i eksperymentów powrócili do macierzy, co zaowocowało wyrazistym materiałem, mocno zakorzenionym w rapie. Syny czerpią garściami z hiphopowej klasyki, mieszając ją z właściwym sobie eksperymentalnym podejściem do tematu. Efekt jest epicki i wulgarnie prosty równocześnie. Syny to swobodny przepływ bitów i słów. To muzyka surowa i cierpka, trafiająca prosto w serca i dusze.
Duet wcześniej działał pod nazwą P/E, wystąpił m.in. na festiwalach Unsound, Transvizualia, Dni Muzyki Nowej, Multiplace w Brnie oraz wielu koncertach w całej Polsce, jako Syny zadebiutowali na łódzkim festiwalu LDZ.
Łukasz Rychlicki – gitarzysta znany głównie jako członek zespołu Kristen, z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów (także z cenionymi zespołami takimi jak: Deerhoof, Tortoise, Joe Lally (Fugazi)). Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą i Mikiem Majkowskim tworzy trio Lotto. Współpracuje również m.in. z Mikołajem Trzaską, Robertem Piernikowskim, Przemysławem Etamskim. Jest także autorem plakatów.
Po koncertach Syny puszczą trochę starego dubu i rapu.
20 lutego godz. 20:00 – Zapaska (UA) – koncert
bilety: 15 zł
Zapaska to jeden z najaktywniejszych koncertowo zespołów na ukraińskiej scenie alternatywnej. Duet z Kamieńca Podolskiego – Jana Szpaczyńska i Pawlo Nieczytajlo – komponują na instrumenty tradycyjne i sprzęt elektroniczny. Magia ich muzyki skrywa się w tym, jak łącząc znane i lubiane style i motywy tworzą coś zupełnie nowego i bardzo indywidualnego.
W swojej pięcioletniej karierze Zapaska odbyła kilka tras koncertowych (m.in. ze znanym słowackim zespołem Longital i czeską Kuzmich Orchestra), a także występowała na scenach różnych festiwali w Ukrainie i za granicą – Bažant Pohoda 2014 (SK), Europejski Stadion Kultury 2012 (PL), United Islands of Praha 2012 (CZ), Waves of Vienna (AT), CinEast 2014 (LU), ArtPole (2013). Ukraiński duet już niedługo zaczyna swoją europejską trasę z wieloma przystankami w Polsce – warszawski odbędzie się w Dwa Osiem już w piątek 20 lutego.
20 lutego godz. 22:00 – Światło #12 – impreza
bilety: 10 zł
You know it feels unfair
There’s magic everywhere
21 lutego godz. 20:00 – We Draw A – koncert
bilety: 20 zł
We Draw A powstał latem 2012 roku we Wrocławiu. Od samego początku związani z wytwórnią Brennnessel, w której wydali dwie EPki Glimpse i Whirls (obie 2013). Naturalną kontynuacją ich drogi stał się debiutancki LP zatytułowany Moments, który pojawił się w listopadzie 2014 roku. W ostatnim czasie zespół koncertował u boku Kamp! w ramach Brennnessel on Tour 2014.
Dotychczasowy materiał wrocławskiego duetu wypełniony był zmysłowym dream popem, nocnym, melancholijnym electro. Na swoim długogrającym debiucie idą krok dalej. W hipnotycznym brzmieniu We Draw A najmocniej przebija się wrażliwość, którą można usłyszeć w specyficznym wokalu Piotra Lewandowskiego, znanego z nieistniejącego już projektu Indigo Tree. Ale te subtelność potrafią przełamać surowością brzmienia i swobodnym podejściem do struktury utworów. To prawdopodobnie pierwsza polska płyta, która czerpie zarówno z IDM jak i EDM i żaden z tych gatunków sobie nie przeszkadza. To album, na którym echa Kraftwerk płynnie przechodzą w przywodzące na myśl syntezatorowe produkcje Aviciiego. Niemała w tym zasługa Radka Krzyżanowskiego, związanego z zespołem Kamp!.
Po koncercie afterparty – Jedna Ręka Nie Klaszcze, godz. 22:00
bilety: 10 zł
W małej sklepo-warsztato-klubo-kawiarni obok dużej fabryki czekolady dwójka didżejów udowadnia, że jedna ręka nie klaszcze i że istnieje coś takiego jak inteligentna dyskoteka (i nie chodzi tu o IDM):
Inteligentna dyskoteka to:
Folkbangery i technopieśni. Hymny nieistniejących krajów. Najmniejsze przeboje. Muzyka dziwna, pokraczna, taneczna, melancholijna i radosna. Melodie z lamusa, utwory z przyszłości. Dla świadomych i odważnych. Stać nas na to.
Grają Sylwia i Piotr, znani z Hungry Hungry Models i skądinąd.
22 lutego godz. 15:30 – Magic Sunday: Ok Time #9 – seans filmowy
26 lutego godz. 20:00 – Ksawer Wójciński/ Marek Kądziela – koncert
bilety: 15 zł
W czwartek 26 lutego zapraszamy na koncert promujący płytę 10 Little Stories Ksawerego Wójcińskiego i Marka Kądzieli
Duet gitara/kontrabas zazwyczaj kojarzy się z nudną bankietową oprawą muzyczną… w wypadku duetu Kądziela- Wójciński mamy do czynienia z muzykami zmieniającymi mocno ten schemat. Obaj muzycy słyną z przełamywania stereotypów i przyjętych konwencji muzycznych, a ich wyraziste osobowości tworzą wyjątkowy muzyczny spektakl, pełen zaskakujących zwrotów akcji. Dla laika będzie to odkrycie, a dla słuchaczy znających polską scenę muzyki improwizowanej będzie to niezapomniany wieczór z czołowymi postaciami tego gatunku. Trasa promująca debiutancką płytę duetu Kądziela/ Wójciński pt. Ten Little Stories, wydaną przez prestiżowy dom wydawniczy For-Tune Records odbędzie się w lutym 2015r.
Ten Little Stories to utwory które z założenia mają przenikać się z dziesięcioma krótkimi historyjkami autorstwa montażystki filmowej piszącej z zamiłowania do szuflady – Edyty Zajdlic-Kądzieli. Teksty znajdują się w książeczce wydanej razem z płytą duetu.
Nigdy nie zapomnę – widoku z okna w postaci blokowisk z betonu; gołębi, które wydalają z siebie kolor szarości wprawiając miasto w przygnębiający nastrój, pana żulika ze spuchniętą od alkoholu twarzą, który przytula się do krzewu ściskając zielone pąki liści. To pierwsza dawka zieleni – na trzeźwo od wielu lat… – Edyta Zajdlic-Kądziela
27 lutego godz. 20:00 – Woody Alien – koncert
bilety: 15 zł
Woody Alien to duet założony przez Marcina Piekoszewskiego w 2000 roku w Stargardzie Szczecińskim. W 2005 wraz z pierwszym perkusistą Zbyszkiem Jasińskim wydają debiutancką płytę Piss and Shit and a Diamond of Perception nakładem Every Color. Po przeprowadzce do Poznania i po odejściu z zespołu Zbyszka, Marcin poznaje Daniela Szweda, który siada za perkusją. W 2008 wychodzi kolejny krążek Pee and Poo in My Favorite Loo (Gusstaff Rec.), a następnie Microgod (Gusstaff Rec. 2009). W 2011 własnym nakładem Woody Alien wydaje płytę Right and Simple.
Woody Alien w basowo-perkusyjnych spazmach angażując sporą dawkę agresji dociera w okolice, gdzie jazz-core spotyka się z surowym noise’m. Zdecydowanie więcej tutaj punkowego wygaru, konsekwentnego drążenia siły przesterowanego, charczącego basu i rytmicznych kanonad punktowanych surowym, ale czasami i melodyjnym wokalem.Cukunft, Raphael Rogiński,
Największym atutem zespołu jest wierność wypracowanemu brzmieniu i potężna dawka spontanicznej energii tryskającej z basowo-perkusyjnego walca, którą Woody Alien stara się z minimalistycznej konwencji wycisnąć do ostatniej kropli. Zespół bardzo dużo koncertuje w Polsce, Czechach i Niemczech.Ostatnio zagrał na prestiżowym festiwalu w Barcelonie Primavera Sound.
Po koncercie Woody Alien impreza z Warsaw City Rockers.
28 lutego godz. 20:00 – Cukunft – koncert
bilety: 15 zł
W ostatni dzień lutego w Dwa Osiem odbędzie się koncert Cukunftu – po raz pierwszy w Warszawie w nowym składzie.
Cukunft (צוקונפֿט) to w jidysz przyszłość. To także nazwa lewicowej żydowskiej organizacji młodzieżowej powstałej w 1910 roku, która brała udział w powstaniu w getcie.
Zespół Cukunft powołał do życia podróżnik i odkrywca Raphael Rogiński. Skupia się on na utrzymywaniu tradycji europejskiej muzyki żydowskiej, choć w jego muzyce słychać wpływy kultur żydowskich i estetyk ze wszystkich czasów i z całego świata, od starożytności po dzisiejsze nowojorskie podziemie jazzowe. W poprzednim składzie (Raphael Rogiński, Paweł Szamburski i Tomasz Duda) zespół opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga, żyjącego i tworzącego w międzywojniu, materiał ten został wydany jako CD-R Lider fun Mordechaj Gebirtig w 2005. W obecnym składzie (Rogiński, Szamburski, Kacper Szroeder i Paweł Szpura) Cukunft wykonuje dzieła polskich kompozytorów i poetów żydowskich (Icyk Manger, Mosche Shneur i innych) oraz autorskie kompozycje Raphaela Rogińskiego.
W Lado ABC wydał Itstikeyt / Fargangenheit (2010) i Wilde Blumen (2013).
godz. 22:00 – Underwater #12 – impreza
bilety: 10 zł
Wiktor Milczarek/ Skin Yard/ Ku Ku/ Basia Polańska
źródło: materiały prasowe
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.
Jesteś naprawdę utalentowanym pisarzem.
Twój blog jest moim codziennym dawkiem pozytywności.