Kultura ii sztuka

Wanda Johnson oraz Moreland & Arbuckle na trasie w Polsce

Agencja Koncertowo-Wydawnicza Delta zaprasza na majowe koncerty!

 

WANDA JOHNSON & SHRIMP CITY SLIM BAND (USA)

Urodziła się w 1963 roku w Południowej Karolinie w rodzinie o muzycznych tradycjach, jako jednak z dziewięciu sióstr. Choć z muzyką jest związana od dziecka, profesjonalnie śpiewać zaczęła dopiero w drugiej połowie lat 90., a debiutancką płytę “Call Me Miss Wanda” wydała w 2003 roku. Jej talent eksplodował trzy lata później, kiedy to ukazała się jej druga płyta “Natural Resource”, co zaowocowało zaproszeniem do udziału w jednej z najbardziej znaczących imprez bluesowych świata, Pocono Blues Festival. W pofestiwalowych recenzjach pisano, że Johnson była największą niespodzianką weekendu. Rok później wystąpiła na Chicago Blues Festival i reakcje były równie entuzjastyczne.

Postacią ważną w jej zawodowym życiu jest pianista, bandleader i kompozytor Gary Erwin, znany też jako Shrimp City Slim. Jest on współkompozytorem większości wykonywanego przez nią materiału oraz producentem większości jej płyt.

Jej pierwsza wizyta w Polsce w listopadzie 2008 roku okazała się olbrzymim sukcesem: Wandzia absolutnie podbiła polską publiczność. Kolejne trasy tylko to potwierdziły. W maju 2013 zawita do Polski już czwarty raz.

12.05 Chorzów, Sztygarka
14.05 Tychy, Miejskie Centrum Kultury
17.05 Grodków, Ośrodek Kultury i Rekreacji

MORELAND & ARBUCKLE (USA)

Gitarzysta Aaron Moreland i harmonijkarz oraz wokalista Dustin Arbuckle już od ponad dekady eksplorują teren zwany muzyką rdzennie amerykańską. Zaczynali jako duet grający akustycznego bluesa; dziś są triem o własnym, niepowtarzalnym stylu, określanym jako “roots rock”. Powstał on z połączenia bluesowych korzeni z elementami rocka, country, i muzyki folk – oraz ogromnej dawki własnej inwencji twórczej. Od dwóch lat trzecim członkiem zespołu jest perkusista Kendall Newby.

Koncepcja zespołu zmieniała się wielokrotnie. Początkowo skład zawierał basistę, jednakże czas pokazał, że jego brak nie tylko nie osłabia, ale wręcz uatrakcyjnia brzmienie formacji, nadając mu nowej jakości. Dzieje się to głównie za przyczyną specyficznej techniki gitarowej Morelanda, której bogactwo sprawia, że nieobecność basisty nie jest słyszalna. Dużą rolę w kreacji oryginalnego brzmienia ma jeden z używanych przez niego instrumentów: gitaro-bas zrobiony z… pudełka po cygarach. Bezsprzecznymi atutami brzmienia Moreland & Arbuckle są też głęboki, zapadający w pamięć głos Arbuckle’a oraz jego inspirowany Little Walterem styl gry na harmonijce.

Mają na koncie sześć albumów. 17 maja 2013 swą europejską premierę będzie miał najnowszy, 7 Cities (Telarc), który w Stanach ukaże się dopiero 30 lipca. Zawiera 13 utworów, w tym: 8 autorstwa sprawdzonego tandemu Aaron Moreland / Dustin Arbuckle, 4 kompozycje napisane dla zespołu przez przyjaciół oraz zaskakującą wersję jednego z przebojów lat 80. “7 Cities” jest koncept-albumem osnutym wokół mitu “Siedmiu miast ze złota”, którego akcja miała się dziać wieki temu m.in. na terenach będących dziś stanem Kansas. Muzycznie jest to kontynuacja dobrze znanego fanom M&A stylu. Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy płytę wyprodukował nie Aaron Moreland, a wywodzący się z indie-rockowego środowiska Matt Bayles (znany ze współpracy z zespołami takimi, jak Mastodon, The Sword, czy Isis).
Koncertują zarówno na wielkich festiwalach, dzieląc scenę z artystami takimi, jak Buddy Guy czy Jonny Lang, jak i w intymnej scenerii małych klubów.

27.05 Gdynia, Blues Cluba
28.05 Elbląg, Mjazzga
29.05 Warszawa, Centralny Dom Qultury

źródło: materiały prasowe

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.

2 komentarze do “Wanda Johnson oraz Moreland & Arbuckle na trasie w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *