Marcowe koncerty w Prokulturze
Katowicka Prokultura udostępniła już swój kolejny rozkład jazdy. Sprawdźcie, jakie koncerty klub zaplanował na marzec.
5 marca, godz. 20:00 – Tom Horn
bilety: 20pln / 25pln
Tom Horn – autorski projekt polskiego producenta, współzałożyciela legendy polskiej muzyki techno z połowy lat 90 tych duetu Millennium. Aktualnie klawiszowiec takich zespołów jak Strachy na Lachy czy The Cuts. Tom Horn to połączenie nowoczesnej muzyki elektronicznej o zabarwieniu synthpopu, clubingu. Na scenie Tom Horn to 4 osoby – klawiszowiec otoczony syntezatorami, basista oraz wokalistka i wokalista. Koncert Toma Horna to precyzyjne połączenie świateł z dźwiękiem. Aktualna trasa klubowa promuje najnowsze wydawnictwo oraz płytę po latach pt. Guest Room. Do płyty powstały 3, bardzo dobrze przyjęte klipy, z czego jeden z nich był nominowany do najlepszych polskich teledysków na Yach Festival.
Jako support zagra zespół Das Moon.
6 marca, godz. 20:00 – Mirosław Czyżykiewicz
bilety: 30pln / 40pln
Z wykształcenia artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata krakowskiej ASP). Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz. W latach osiemdziesiątych związany ze studenckim ruchem artystycznym. W 1986 roku debiutował wierszami opublikowanymi w Radarze. W latach 1986-87 współpracownik Zgryzu, programu Macieja Zembatego w III Programie Polskiego Radia. Laureat FAMY (Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu) w latach 1986 i 1987 w kategorii piosenki poetyckiej. Zdobywca nagrody Programu III PR im. Mateusza Święcickiego w roku 1990. Reprezentant Polski na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii (Belgia) w roku 1993. Zaprezentował tam recital wierszy Josifa Brodskiego pt. Światwidzialny w przekładach Stanisława Barańczaka i Katarzyny Krzyżewskiej z własną muzyką i aranżacjami.
7 marca, godz. 20:00 – Lily Of The Valley
bilety: 10pln
Lily Of The Valley to projekt z Kielc, który tworzą trzy osoby: Emmanuella Arachna Robak, Ireneusz Kiras Kalwat oraz Ewa Alilah Karyś. Zespół ma na koncie dwa albumy studyjne (Sounds of the Moments, Among the Shadows wydane przez Halotan Records), kilka wydawnictw z serii VA, a także występy na koncertach, imprezach z pogranicza DI oraz festiwalach. W zeszłym roku projekt Lily of the valley wystąpił jako zespół otwierający festiwal Castle Party. Muzykę Lily of the valley można określić jako darkwave połączony z elektroniką, damskim wokalem i gitarowym graniem.
DJ’e: Moonskin (Ritual Nights, Dark Side Eons), Misterious (Ritual Nights), Sachmet (Ritual Nights, Other Voices) oraz nasz gość specjalny Alex Hunter (Dark Asylum Team)
8 marca, godz. 20:00 – Dzioło
bilety: 15pln / 25pln
Zespół Dzioło powstał w 2000 roku w Kobiórze na Śląsku. W 2002 roku otrzymał nagrodę publiczności na Pszczyoskim Przeglądzie Zespołów Rockowych U’rock. Dzioło wystąpiło również na Przystanku Woodstock w 2001 i 2002 roku w Żarach. Na początku września 2004 teledysk do piosenki Zamyślone głowy został zakwalifikowany w kategorii Inna Energia do Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w Gdańsku. Utwór utrzymywał się przez wiele tygodni na pierwszym miejscu listy przebojów Radia Bis. Grupa zagrała ponad 300 koncertów w kraju i za granicą (m.in. na Dyktandzie w katowickim Spodku, świętach miast, juwenaliach, finałach WOŚP organizowanych przez TVP, Przystanku Woodstock 2001 i 2002, Puste Holmy 2010 w Rosji, dziesiątkach klubówi festiwali). Utwór Zamyślone głowy znalazł się na składance Przystanek Woodstock – Najgłośniejsza Muzyka w Polsce. Grupa uczestniczyła również w wielu przeglądach i festiwalach, zazwyczaj zdobywając najlepsze miejsca. Od kilku lat zespół ma swoją siedzibę w Tychach.
12 marca, godz. 20:00 – Świetliki
bilety: 35pln / 45pln
Zespół Świetliki powstał w październiku 1992 roku w Krakowie. Zadebiutował w grudniu tegoż roku na spotkaniu poetów Na Głos, za pierwszych słuchaczy mając m.in. Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. W 1995 roku Świetliki nagrały dla niezależnej wytwórni Music Corner, swój pierwszy album pt. Ogród Koncentracyjny. Płyta wzbudziła duże zainteresowanie zarówno mediów, jak i publiczności. W rezultacie czego w następnym roku zespół został zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu opolskim, gdzie zagrał na żywo przed całą Polską. Grupa ugruntowała swoją pozycję, wydając w listopadzie 1996 roku drugą płytę pt. Cacy Cacy Fleischmaschine – nominowaną do nagrody Fryderyka’96 w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Sromota, szósty album zespołu, wydany został po ośmiu latach przerwy albo jak kto woli, mentalno-spirytualnych wakacji. Zawiera 36 utworów trwających łącznie około 130 minut na trzech płytach CD.
Przez lata swego istnienia grupa utrwaliła swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny, grając koncerty w całej Polsce i zapisując się na dobre w świadomości wielu słuchaczy. Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, a jednak przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze.
13 marca, godz. 18:00 – GaGa/Zielone Żabki, De Łindows, Profanacja, Uliczny Opryszek, AK27
bilety: 20pln / 30pln
Ga-Ga Zielone Żabki to zespół punkowy pochodzący z Jawora, powstały w 1987 roku. Tworzyli go Smalec, Brambor i Mister. Na początku zespół nazywał się Nieelektryczna Grupa Muzyczna, jednak gdy Brambor odszedł z zespołu, nazwa została zmieniona na Zielone Żabki. Zespół koncertował przez dwa lata, podczas których wiele kaset z ich utworami było rozprowadzanych przez młodziez. W 1988 roku Zielone Żabki zajęły pierwsze miejsce na Festiwalu w Jarocinie. Zespół grał pózniej koncerty w calej Polsce, a nawet miał nagrać płyte dla jednej z francuskich niezaleznych wytwórni – jednak z powodu braku porozumienia w grupie, w 1989 roku zespół rozpadł sie. Smalec załozył punkowy zespól Ga-Ga, a Mister – Positive Vibration. W latach 1995-96 odbyły się sesje nagraniowe, podczas których została nagrana płyta Lekcja Historii z 20 piosenkami, 5 dodatkowymi nagraniami w formacie MP3 oraz teledyskiem do piosenki Kultura. W sesjach uczestniczył: Smalec, Mister i Jagat Pita. Płyta ukazała sie w czerwcu 2003 roku. Wtedy to Smalec i Mister wraz z kumplami z Radical News ruszyli w trasę koncertową, przypominajc swe utwory na koncertach w polskich miastach.
Ga-Ga to zespoł punkowy założony w 1991 w Jaworze, po rozpadzie grupy Zielone Żabki.
14 marca, godz. 19:00 – Sorry Boys
bilety: 35pln / 40pln
Sorry Boys zadebiutowali w 2010 r., bardzo dobrze przyjętym przez publiczność i krytyków, albumem Hard Working Classes. W listopadzie 2013 r. ukazała się “Vulcano – druga płyta zespołu, wyprodukowana przez Marka Dziedzica i uznana za jedno z najlepszych, polskich wydawnictw roku. Muzycy zagrali kilkadziesiąt wspaniale przyjętych koncertów promujących Vulcano. Podczas festiwalu Top Trendy 2014 Sorry Boys zdobyli Nagrodę Dziennikarzy. Latem 2014 r. wystąpili także m.in. na Orange Warsaw Festival, Jarocin Festiwal oraz zagrali koncert otwarcia festiwalu Tauron Nowa Muzyka w towarzystwie chóru Soul Connection Gospel Group w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Sorry Boys bywają porównywani do Kate Bush, Florence and the Machine, Hey, czy artystów wytwórni 4AD. Zespół wykształcił jednak swój własny, unikalny styl cechujący się umiejętnością kreowania niezwykłej atmosfery, indywidualnością instrumentalistów i hipnotycznym głosem Beli. Wiosenne koncerty 2015 są okazją do zobaczenia Sorry Boys w przededniu nagrań na trzecią płytę – poza materiałem z albumu Vulcano, będzie można usłyszeć premierowe utwory.
18 marca, godz. 20:00 – Iwona Karbowska i Przemysław Borowiecki
bilety: 5pln
Na koncercie usłyszymy oryginalne opracowania wierszy Wojciecha Brzoski pochodzące z albumu Wiersze na operę i perkusję. Będzie to koncertowa premiera wydawnictwa.
20 marca, godz. 19:00 – Paweł Wójcik i Tomeka Lewandowski
bilety: 25pln / 30pln
Paweł Wójcik to artysta pochodzący z Płocka. W 2011 roku zaczął tworzyć piosenki. Przez 2 lata zdążył zdobyć m.in. Grand Prix na festiwalu z Ostrołęce oraz nagrodę im. Wojciecha Bellona na 48 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Tomek Lewandowski to kompozytor, gitarzysta i wykonawca kojarzony z nurtem piosenki balladowej i poetyckiej. Początkowo był silnie związany z piosenką turystyczną. Pamiętają o nim werdykty najważniejszych imprez tego nurtu m.in. Wrzosowisko, Yapa, Bazuna, OTGPS Szklarska Poręba. Tomek znalazł się także w gronie laureatów Danielki 1991, a w 2013 roku uczestniczył w reaktywacji tego festiwalu. Komponuje głównie do tekstów i wierszy Mirosława Bochenka, wielokrotnie nagradzanego poety. Poza działalnością solową współtworzy tzw. Trio Trzech Bardów (Szymon Zychowicz, Piotr Woźniak i Tomasz Lewandowski) z powodzeniem występujące na licznych koncertach w Polsce i za granicą.
22 marca, godz. 20:00 – Żywiołak, Fifidroki
bilety: 20pln / 25pln
Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 r. – początkowo jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego – grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: ich troLe, czy Kapela ze Wsi Warszawa, oraz Roberta Wasilewskiego – współzałożyciela i gitarzysty zespołu Open Folk. Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z zespołu Goście z Nizin i Izabela Byra z zespołu Detonacja (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek) oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka). W połowie 2013 zespół zawiesił działalność. Do życia powrócił na początku 2014 roku. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład ma muzycznie zmierzać w stronę dokonań zespołu znanych z płyt Muzyka psychodelicznej Świtezianki oraz Nowa Ex-Tradycja. Obecnie muzycy pracuja nad nową płytą Obyczaje śmiertelne.
W roli supportyu wystąpi zespół Fifidroki.
25 marca, godz. 20:00 – Nilza Costa
bilety: 30pln / 40pln
Nilza Costa to brazylijska piosenkarka i autorka tekstów urodzona w Salvadorze w brazylijskim stanie Bahia. Jej serce bije do afrykańskich rytmów przodków. W swoim śpiewie przemienia i łączy tradycyjne formy brazylijskiej muzyki i kultury takie jak Candomble, Capoeira, Samba, Macule i Cantigas de Roda w imponujący, unikalny sposób.
26 marca, godz. 20:00 – Pablopavo i Ludziki
bilety: 30pln / 40pln
Pablopavo urodził się w marcu ‘78 roku. W roku ‘93 założył z kolegami pierwszy zespół. Grał i śpiewał w zespołach: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współtworzył również sound systemy: Zjednoczenie (istniejący do dziś) i Ba–lan. W 2009 roku na rynku pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany Telehon. Płyta zebrała kilkanaście niezłych recenzji i, co ważniejsze, sporo słuchaczy. W 2011 roku ukazał się drugi album Pablopavo i Ludzików – 10 piosenek. W tym samym roku pojawił się też album Głodne kawałki nagrany w duecie z producentem Praczasem. W styczniu 2014 roku miała miejsce premiera nowej płyty grupy – Polor. Poprzedzają ją 2 single – Dancingowa Piosenka Miłosna oraz Koty, kóry przygotowany został jako związana z piosenką gra typu arcade.
źródło: materiały prasowe
Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.
Twój wpis daje mi kopa do działania.
Cieszę się, że trafiłem na ten blog. Świetna treść!