Kultura ii sztuka

Tundra

Tundra_2_fot._dominik_staniszewskiDawid Adrjanczyk i Krzysiek Joczyn, czyli zespół Tundra, polecają swoje ulubione filmy. Postanowiliśmy wybrać filmy, które są naszym wspólnym doświadczeniem. Większość z nich obejrzeliśmy razem w ramach DKF-u kolektywu Siedem Słońc, którego Tundra jest częścią. Niektóre w nieoczywisty sposób wpłynęły na naszą muzykę, wszystkie nas poruszyły i nie raz zapoczątkowały długie rozmowy. Nie chcemy ich opowiadać, a jedynie dać wyraz impresjom i wrażeniom.

 

Ingmar Bergman – Godzina wilka (1968)

Jeden z najbardziej zagadkowych filmów tego reżysera. Przy nim po raz pierwszy sformułowaliśmy naszą uniwersalną teorię interpretacyjną, jakoby wszystkie zdarzenia były urojeniami głównego bohatera. I nie chodzi tu bynajmniej o Johana Borga.

Ben Hopkins – “Szymon Mag (1999)

Opowieści z wymazanego świata. Kolej, którą planuje zbudować żydowska społeczność, jawi się Szymonowi jako pociąg, który zawiezie ich wszystkich do piekła.

Andriej Zwiagincew – Powrót (2003)

Oglądaliśmy ten film kluczem biblijnym. Martwy Chrystus Mantegny, syn marnotrawny, wieczerza, ofiara… Prawie uwierzyliśmy w cuda. A jednak wszystko się rozsypało.

Kelly Reichardt – “Old Joy (2006)

Kwintesencja uwielbianego przez nas kina z Sundance. Archetypiczna męska podróż na skraju kolejnego etapu życia.

Kevin Smith – Clerks (1994)

Thirty seven?!

 

Następna porcja rekomendacji 16 stycznia!

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.

2 komentarze do “Tundra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *